75 Views
2018 Jan 04Newstechnology
img

اطلاعات پردازنده اینتل Core i7-8809G که با پردازنده گرافیکی AMD Radeon RX Vega ادغام شده بود پیش از معرفی رسمی به طور غیر منتظره ای افشا شد.


اینتل مجبور شد به طور ناخواسته جزئیات پردازنده ادغام شده با گرافیک AMD Radeon RX Vega را پس از افشای اطلاعاتش به اطلاع عموم برساند. در ماه نوامبر سال 2017، اینتل و AMD، با انتشار اعلامیه مشترک بی سابقه ای اعلام کردند که این دو رقیبب دیرینه می خواهند یک یا چند محصول جدید را به صورت مشترک روانه بازار کنند. در آن زمان، اینتل تنها اظهار داشت که این پردازنده ها در سه ماهه اول سال 2018 به نسل هشتم خود ارتقاء پیدا خواهند کرد و این خبر منجر به گمانه زنی هایی در مورد احتمال معرفی این محصول در نمایشگاه CES در ماه ژانویه شد.

به نظر می رسد برنامه معرفی این محصول، با انتشار پیش از موعد مشخصات پردازنده Intel Core i7-8890G در وب سایت هندی اینتل آن طور که خود شرکت می خواسته است پیش نرفته است. با توجه به اطلاعات منتشر شده، پردازنده جدید مجهز به پردازنده Radeon RX Vega M GH و پردازنده گرافیکی ارتقاء یافته اینتل موسوم به HD Graphics 630 خواهد بود. این تایید می کند که پردازنده گرافیکی Radeon اساسا یک GPU گسسته است که فضای فیزیکی CPU را به اشتراک می گذارد اما در واقع برخلاف پردازنده های گرافیکی یکپارچه، بخشی از CPU نیست. اینتل احتمالا راهی برای تعادل بار پیدا خواهد کرد تا بتواند زمانی که به پردازنده Radeon احتیاجی نیست آن را به طور کامل خاموش کند تا مصرف انرژی و تولید گرما را کاهش دهد.

پردازنده Core i7-8809G شبیه یک پردازنده چهار هسته ای با قابلیت Hyper-Threading با هشت شیار موثر است، که سرعت آن به 3.1 گیگاهرتز می رسد. البته هنوز مشخص نیست که آیا این یک سرعت پایه است یا حداکثر سرعت توربو، اما بر اساس مقایسه با سایر CPU ها به نظر می رسد این سرعت پایه باشد. این پردازنده یک حافظه کش 8 مگابایتی و یک TDP 100 واتی دارد. اطلاعات منتشر شده بخشی از یک جدول است که شامل اطلاعات تمام پردازنده های دسکتاپ سری های فعلی اینتل، ازجمله نسل هفتم سری X، می باشد. در حال حاضر مشخص نیست که آیا Core i7-8809G نیز یک پردازنده دسکتاپ است و اگر چنین است، آیا به سوکت و مادربرد مخصوص نیاز دارد یا خیر. انتظار میرفت اینتل این پردازنده پیشرفته را برای لپتاپ طراحی و تولید کند، اما با وجود TDP 100 واتی، و میزان حرارتی که تولید می کند در عمل استفاده از آن در لپ تاپ به نظر معقول نمی آید.

واقعیت این است که این یک قطعه چهار هسته ای است. در واقع هیچ اطلاعاتی در مورد خود پردازنده گرافیکی وجود ندارد (مانند تعداد هسته ها و یا مقدار RAM)، هر چند که به نطر می رسد دلیل آن این است که AMD تکنولوژی حافظه HBM2 خود را به کار خواهد گرفت. بنابراین عملکرد این پردازنده کاملا نامشخص و مبهم است.برای AMD، این پردازنده گرافیکی یک طراحی نیمه سفارشی است درست همانند طراحی هایی که برای سازندگان کنسول های بازی انجام داده است. ما از قبل می دانیم که Vega بر روی کامپیوترهای دسکتاپ سریعا داغ شده و مقدار زیادی انرژی مصرف می کند، بنابراین جالب خواهد بود که چگونه طراحان AMD در طراحی پردازنده جدید این مشکل را برطرف کرده اند.

راجا کودوری، طراح ارشد سابق AMD در گروه Radeon Technologies که بر توسعه Vega نظارت داشت، اعلام کرد که بلافاصله پس از افشای اطلاعات مربوط به محصول مشترک اینتل و AMD به این پروژه پیوسته است و در حال حاضر سمت ریاست بخش جدید تشکیل شده در شرکت اینتل موسوم به گروه Core and Visual Computing را برعهده گرفته است.


intel

AMD

افشا

پردازنده جدید

محرمانه