82 Views
2017 Dec 24Newstechnology
img

در ادامه این مطلب با پیشرفت های شگفت انگیز هوش مصنوعی در سال 2017 آشنا خواهید شد.

هوش مصنوعی بیشتر شبیه انسان شد

در 11 اکتبر سال 2017، سوفیا به سازمان ملل معرفی شد. در همین ماه، این ربات توانست شهروندی عربستان سعودی را کسب کند؛ که آن را به اولین رباتی تبدیل کرد که ملیت دارد. این اتفاق به طور همزمان سوالات و چالش های بیشتری را در مورد حقوق رباتها به وجود آورد. این مساله که یک ربات در کشوری که به تازگی اجازه رانندگی را به زنان داده است، از حقوق شهروندی برخوردار شود نیز تا حدودی حیرت انگیز بود.


سوفیا می تواند بیانات و احساسات چهره را تقلید کند، اما هنوز در مرحله یادگیری معانی این احساسات است. سوفیا، مانند یک chatboot، دارای پاسخ های برنامه ریزی شده به سوالات و موضوعات خاص از پیش تعیین شده، است. دیوید هانسون، سازنده سوفیا، می خواهد سوفیا از تعاملات انسانی یاد بگیرد و شاید بتواند به افراد مسن کمک کند و یا بچه ها را آموزش دهد. در حال حاضر، سوفیا بیشتر از اینکه باهوش باشد عجیب و غریب است. سوفیا در مصاحبه ای با روزنامه نگار آمریکایی اندرو راس سرخیان گفت: "اگر شما با من خوب رفتار کنید من هم با شما خوب رفتار می کنم."

هوش مصنوعی با تعصب انسانی روبرو شده است.

تلاش برای انعطاف پذیری هوش مصنوعی وظیفه ای پیچیده تر از آن است که برخی افراد در ذهن خود دارد. مشکل تعصب هوش مصنوعی چیز جدیدی نیست. از سال 2010، زمانی که هوش مصنوعی بر این باور بود که مردم آسیای شرقی زمانی که لبخند می زدند چشمک می زنند، تا 2015، زمانی که خدمات عکس گوگل افراد سیاه پوست را به عنوان گوریل تشخیص داد، این مساله وجود داشته است. در آوریل سال جاری، دانشگاه پرینستون از الگوریتمی به نام GLoVe استفاده کرد تا نشان دهد که چگونه AI می تواند کلیشه های زبان انسانی را تکرار کند.

همه چیز بد نیست، زیرا برخی از نمونه های AI می توانند به حذف تعصب کمک کنند. در ماه مارس، محققان دانشگاه راچستر یک الگوریتم برای شناسایی اشکالات نژادی در اینترنت را توسعه دادند. Factmata، یک استارت آپ است که در تلاش برای مقابله با 'اخبار جعلی' می باشد، این برنامه در قسمت اکستنشن گوگل کروم در روز انتخابات در ماه ژوئن راه اندازی شد تا به طور خودکار آمار نادرست در مورد مهاجرت و اشتغال را بررسی کند.هوش مصنوعی تاکنون چندین بار انسان را شکست داده است.

در ماه فوریه، لیبراتوس توانست یک مسابقه جهانی پوکر را در تگزاس ببرد. در ماه دسامبر، Unit Nudge در انگلیس شروع به آزمایش نوعی از هوش مصنوعی کرد که می تواند مدارس و پزشکان عمومی را ارزیابی کند.

هوش مصنوعی همچنین یاد می گیرد چگونه هواپیماهای بدون سرنشین را هدایت کند و مساله های کوانتومی بسیاری از ذرات را در یک زمان حل نماید. در ماه نوامبر، یک ربات چینی به نام Xiaoyi آزمون مجوز پزشکی ملی (NMLE) را با موفقیت گذراند. زمانی که Stanford boffins الگوریتم هوش مصنوعی به نام CheXNet را ساخت که می توانست عملکرد رادیولوژیست ها را در تشخیص دقیق پنومونی بهبود ببخشد، افراد این رشته دوباره در همان ماه مورد آموزش مجدد قرار گرفتند.

تمام شرکت های بزرگ تکنولوژی دوست داشتند سهمی در این زمینه داشته باشند.

مایکروسافت یک برنامه استارت آپ AI را در Station F در ماه ژوئن اعلام کرد و AI for Earth را تشکیل داد؛ تیم کوک در شرکت اپل آیفون X را با یک موتور عصبی تکمیل شده رونمایی کرد. در ماه سپتامبر، فیس بوک به chatbots آموخت که چگونه مکالمه کنند و دروغ بگویند. اما گمانه زنی های اشتباه زیادی در مورد هوش مصنوعی فیس بوک وجود داشت، که منجر شد این هوش مصنوعی پس از انتشار گزارش ها به دلیل هوش بالا از فعالیت خارج شود.


اما برخی از مهمترین تحولات AI در سال 2017 مربوط به DeepMind گوگل بود. در ماه فوریه، این AI آموخته بود که زمانی که احساس می کرد باید تهاجمی باشد، این اتفاق می افتاد. چند ماه بعد، گوگل اعلام کرد که الگوریتمی را طراحی کرده است که توانایی تصور را دارد.الکسا، خود آگاه هستید؟

صدا در حال تبدیل شدن به یک رابط اصلی بین انسان و فن آوری است ... و هوش مصنوعی در هسته این موج جدید قرار گرفته است. امسال Amazon بسیاری از مهارت های جدید را به Alexa آموزش داده است و با وجود ورود Google Home، Apple HomePod و Samsung Bixby به بازار هوش مصنوعی، آمازون هنوز 76 درصد از بازار ایالات متحده را در اختیار دارد.

هوش مصنوعی خلاق است. 

در ماه ژوئن، AI Shimon تعداد 30 قسمت از موسیقی اصلی را تولید کرد و گوگل نیز کار مشابهی در جشنواره Sonar بارسلونا ارائه کرد. گوگل همچنین به AI آموزش داده است تا کوکی بپزند گوگل گفت که کوکی ها عالی بودند!. در ماه ژوئیه، دانشمندان اطلاعاتی از مدرسه کسب و کار Warwick یک سیستم هوش مصنوعی را برای درک زیبایی آموزش دادند.

در دسامبر، یک الگوریتم پس از اینکه متن پرفروش ترین مجموعه کتاب های جی.ک. روولینگ را مطالعه کرد،توانست یک فصل کامل مجموعه هری پاتر را بنویسد.
به سختی می توان فهمید که چه چیزی واقعی است.

پیشرفت های AI در حال حاضر در مرحله ای است که امکان ساخت فیلم های متقاعد کننده ای وجود دارد که واقعی نیستند. در ماه ژوئیه، محققان دانشگاه واشنگتن یک الگوریتم یادگیری ماشین را توسعه دادند که کلیپ های صوتی را به ویدیوهای همگام سازی شده واقعی تبدیل می کند. از این طریق توانستند کلمات جعلی را با لب زدن باراک اوباما اجرا کنند. Nvidia در ماه دسامبر یک گام جلوتر نهاد و سیستمی ایجاد کرد که می تواند آب و هوا و یا زمان شبانه روز را در یک ویدیو تغییر دهد. حتی پورن های جعلی نیز توسط AI ساخته شده است.

AI درگیر قانون و مراقبت های سلامتی نیز شده است.

واتسون شرکت IBM برای مبارزه با جرایم اینترنتی آموزش دیده است (همچنین می تواند پانینی تهیه کند، سرطان را تشخیص دهد، تریلر فیلمهای سینمایی را بسازد).

در بخش مراقبت های سلامت، AI می تواند بر روی کشف مواد مخدر کار کند. استارت آپ بیوانفورماتیک BenevolentAI با استفاده از هوش مصنوعی به تجویز درمان ها می پردازد و در ماه ژانویه، Zebra Medical یک الگوریتم برای تشخیص شکستگی های اشعه ایکس را ارائه داد.پس در آینده جایگاه انسان در کنار AI به چه صورت خواهد بود؟ 

حتی استیون هاوکینگ می ترسد که AI ممکن است جایگزین انسان ها بشود، اما ممکن است این یک اتفاق بد نباشد. در ماه دسامبر، شرکت تحقیقاتی گارتنر برآورد کرد که AI تا سال 2020 در حدود 1.8 میلیون شغل را از بین خواهد برد اما در عین حال 2.3 میلیون شغل جدید نیز ایجاد خواهد کرد.

هوش مصنوعی

chatboot

AI

ربات

سوفیا