97 Views
2018 Jan 23Newstechnology
img

روپرت مرداک غول رسانه ای جهان از گوگل و فیس بوک برای ورود به کسب و کار خبری و رسانه ای دعوت کرد.


روپرت مرداک، مالک تعداد زیادی از شبکه های خبری و رسانه ای جهان، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای پیشنهاد همکاری بین سازمان های رسانه ای و شرکت های فناوری که پلتفرم خاص خودشان را دارند، را مطرح کرد. وی هدفش را چنین بیان داشت: «متقاعد کردن شرکت هایی مثل گوگل و فیس بوک برای پرداخت پول به ناشران خبری، در ازای تامین اخبار مستند».

وی در این بیانیه به این مساله اشاره کرد که منابع خبری غیرموثقی که از طریق این پلتفرم ها به انتشار اخبار می پردازند با وجود انتشار اخبار غیر مستند توانسته اند محبوبیت زیادی کسب کنند.

مرداک در ادامه گفته است: فیس بوک و گوگل باید بر اساس قراردادی مشخص برای اخباری که در پلتفرم خودشان دریافت می کنند هزینه بپردازند. این هزینه مشابه با هزینه ای است که توسط ارائه دهندگان تلویزیون های کابلی و ماهواره ای به ایستگاه های رادیویی محلی و بی سیم به عنوان حق انتقال اطلاعات محلی پرداخت می شود. در ایالات متحده، پرداخت هزینه در ازای مجوز انتشار اطلاعات یک استاندارد صنعتی محسوب می شود. چنین توافقی در سال 1992 بین اپراتورهای کابلی و ایستگاه ها برقرار شد. این توافق بر اساس قانون حمایت از مصرف کنندگان تلویزیون کابلی ایالات متحده و قانون رقابت در ایالات متحده شکل گرفته است.

مرداک می نویسد: اگر فیس بوک می خواهد ناشران «قابل اعتماد» را تشخیص دهد، پس باید همانند مدل پذیرفته شده توسط شرکت های ارائه خدمات کابلی، به ناشران هزینه های ارسال اخبار را پرداخت کند. بدیهی است که ناشران ارزش و صداقت فیس بوک را از طریق انتشار اخبار و محتوای مستند افزایش می دهند، اما برای ارائه این سرویس ها به فیس بوک بایستی پاداش مناسبی دریافت کنند. پرداخت این قبیل هزینه ها تاثیر منفی ناچیزی بر میزان سود فیس بوک دارد، اما از سوی دیگر می تواند تاثیر عمده ای بر چشم انداز ناشران و روزنامه نگاران داشته باشد.

نقطه نظر مرداک این است که فیس بوک و گوگل، که در گذشته سهم بزرگی از کسب و کار تبلیغات آنلاین را در اختیار داشته اند، امروزه بدون در نظر گرفتن سود و ضرر شرکت های رسانه ای، سهم عمده ای از کسب و کار روزنامه نگاری را نیز به خود اختصاص داده اند. گوگل تا این لحظه نسبت به این موضوع ساکت باقی مانده است.

در واقع مخاطب اصلی مرداک فیس بوک است، که مدیرعاملش، مارک زوکربرگ، در سال 2017 به دلیل نقش این شرکت در گسترش اطلاعات غلط، رفاه ذهنی و عاطفی کاربرانش و عملکرد دموکراسی های غربی با انتقاداتی مواجه شده است. به تازگی، فیس بوک اعلام کرده است که الگوریتم News Feed سایت خود را تغییر خواهد داد تا از انتشار اخبار جعلی جلوگیری کند. این شرکت هفته گذشته اعلام کرد که قابلیت اطمینان منابع خبری را برای کاربرانش فعال خواهد کرد تا کاربران از این طریق بتوانند ناشران اخبار جعلی را بهتر بشناسند. امروز فیس بوک اذعان کرد که ممکن است تاثیر آن بر دموکراسی قدری منفی بوده باشد.با این حال، درخواست مرداک برای پرداخت هزینه توسط شرکت های حوزه فناوری به شرکت های رسانه ای کاملا بی سابقه است. قانونگذاران اروپایی که مواضع تهاجمی تر آنها نسبت به انتشار اخبار جعلی موجب بی اعتمادی هرچه بیشتر کاربران به شرکت های واقع در Silicon Valley شده است، خواستار انعقاد قراردادهای مشابهی با گوگل در اتحادیه اروپا شده اند. در هر صورت، موضع اخیر مرداک می تواند نشانه ای از سست شدن رابطه همزیستی مسالمت آمیز بین رسانه های خبری و شرکت های حوزه فناوری باشد. رابطه ای که در آن رسانه های خبری عمدتا محتوای خبری خود را به صورت رایگان منتشر می کرده اند و اکوسیستم رسانه های اجتماعی نیز با بهره برداری از گستردگیشان در بین عموم مردم از این میان با استفاده از قابلیتهای تبلیغاتیشان سود می برده اند. همچنین ممکن است که این اولین گام مهم در جهت به صدا در آوردن زنگ خطر برای کمپانی های Silicon Valley برای پرداخت هزینه حق انتشار اخبار باشد. اما ممکن است وضعیت به همین منوال نباشد و ناشران با دیدی رادیکالتر به این مسائل بنگرند، و دیدگاهشان به شرکت های فناوری از متحدان همزیستی که فقط می خواهند اخبار با سرعت بیشتری در بین مردم دست به دست شود به شرکای فرصت طلبی تغییر پیدا کند که از حسن نیت ناشران سوء استفاده کرده و فقط به فکر منافع مالی خودشان هستند.


روپرت مرداک

گوگل

فیس بوک

اخبار جعلی

غول رسانه ای

خبر