93 Views
2018 Jan 07Newstechnology
img

مارک زوکربرگ می گوید "چالش شخصی" اش برای سال 2018 این است که فیس بوک را اصلاح کند. 

مدیر عامل فیس بوک از سال 2009 هر ساله یک هدف را به عنوان چالش شخصی اعلام می کند. چالش های گذشته وی شامل موارد جالبی بوده است از جمله: پوشیدن روزانه یک کراوات، یادگیری زبان ماندارین و اینکه فقط گوشت حیواناتی را بخورد که خودش کشته است. سال گذشته، او هدفش را سر زدن به همه ایالتهای مختلف آمریکا که تا کنون به آنجا نرفته است بیان کرد.

با این حال، در سال جاری، چالش شخصی او به جای مسائل شخصی، به شرکتش مربوط است. زوکربرگ روز پنج شنبه هفته گذشته اعلام کرد که می خواهد در سال جاری بر روی محافظت از کاربران فیس بوک در مقابل سوء استفاده های مهاجمین، دفاع از حریم خصوصی کاربرانش در مقابل ارگان های دولتی و "حصول اطمینان از اینکه زمان صرف شده در فیس بوک به درستی صرف شده است" تمرکز کند.

به عبارت دیگر، او می خواهد وظیفه اش را به عنوان مدیر عامل فیس بوک انجام دهد.

زوکربرگ نوشت: شاید این کار یک چالش شخصی به نظر نرسد، اما من فکر می کنم با تمرکز شدید بر این مسائل می توانم چیزهای بیشتری یاد بگیرم.

فیس بوک در سال 2017 سال بسیار سختی داشته است. حتی مسئولین شرکت فیس بوک مجبور شدند در کنگره آمریکا حاضر شده و در رابطه با استفاده روسیه از پلت فرم این شرکت برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات ایالات متحده توضیح دهند که این مساله موجب انتقاد شدید کارکنان و سرمایه گذاران اولیه شرکت فیس بوک درباره نقش این شرکت در مسائل جهانی شد.

اما گزینه های کمی برای حل مشکلات فیس بوک در مقابل مارک زوکربرگ قرار دارد. ناظران سایبری در واشنگتن، اروپا و سایر نقاط جهان منتظر نتایج واقعی هستند. با وجود اینکه این پلت فرم دارای بیش از 2 میلیارد کاربر در سراسر جهان است، اما هیچ ضمانتی وجود ندارد که این کاربران در صورتی که احساس کنند در معرض دروغ گویی و سوء استفاده قدرت های خارجی قرار دارند باز هم به این پلت فرم پایبند باقی بمانند.

زوکربرگ چالش این سالش را با اولین چالش شخصی اش که برای اولین بار 9 سال پیش اعلام کرده بود مقایسه کرده است. و می گوید که اولین چالش وی نیز مثل این چالش صرفا شخصی نبوده است و با پلت فرمی که ساخته است مرتبط بوده است.وی نوشت: در سال اول، اقتصاد در رکود عمیقی فرو رفته بود و فیس بوک هنوز سودآور نبود. ما مجبور بودیم از این مساله که فیس بوک یک مدل کسب و کار پایدار دارد اطمینان حاصل نماییم. سال 2009 برای ما یک سال جدی بود و من برای یادآوری این مساله هر روز یک کراوات می پوشیدم. امروز نیز شرایط بسیار شبیه به همان سال اول است.

اما رفع مشکلات عمیق و ریشه دار، از سودآور کردن یک کسب و کار خیلی سخت تر است. بسیاری از مشکلات فیس بوک در چگونگی راه اندازی آن و همچنین دلایل موفقیتش ریشه دارند. فرمول مخفی محبوبیت فیس بوک در این است که به کاربران محتوائی را که دوست دارند پیشنهاد می کند. و کاربران هر روز بیشتر از روز قبل با این محتوای مورد علاقه خودشان مواجه می شوند. مساله اینجاست که گاهی اوقات این محتوای مورد علاقه کاربران شامل پست های دلخراشی است که توسط دوستانشان ارسال شده است، و یا بعضی اوقات شامل داستانهای خبری جعلی و یا نظرات التهابی در مورد نامزدهای سیاسی مختلف است.


facebook

زوکربرگ

فیس بوک

چالش