49 Views
2018 May 29NewsHealth
img

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در خصوص عدم دریافت خون از انجام دهندگان حجامت، گفت: این امر یک پروتکل جهانی است. ما در قبال هرگونه ورود تیغ به بدن یک منع موقت از اهدای خون را برای فرد اعمال می‌کنیم چون منشا آن را نمی‌دانیم.

به گزارش بهداشت نیوز، علی‌اکبر پورفتح الله، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر اینکه حجامت را طب اسلامی نمی‌دانم، گفت: حجامت بخشی از تاریخ طب انتقال خون و دانش بشر در ارتباط با این مقوله است و فعالیتی که در رابطه با بحث حجامت در کشور ما انجام می‌شود هیچ رابطه‌ای با حجامتی که در صدر اسلام انجام می‌شده ندارد.


همه چارچوب حجامت را عوض کرده‌ند

پور فتح‌الله با تاکید بر اینکه حجامتی که آن دوره انجام می‌شده در چارچوب خاص خود بوده است، ادامه داد: همه چارچوب حجامت را عوض کرده‌ند، از تیغ یک بار مصرف استریل و پمپ خلأ چینی استفاده می‌کنند سپس نامش را حجامت گذاشته‌اند.

وی با بیان اینکه حجامت در جایگاه خودش در تاریخ بشر کارکرد خاص خود را داشته و به نفع جامعه هم بوده است، تصریح کرد: یکی از اقداماتی که با حجامت انجام می‌شده این بوده که از تیغ یک بار مصرف استفاده نمی‌کردند بلکه با استفاده از شاخ گاو خراش ایجاد کرده و آلودگی ایجاد می‌کردند که در روند حجامت باعث می‌شده اگر فردی ضعیف باشد دچار تب شود و سیستم ایمنی فرد پاسخ دهد و ادامه حیات دهد و اگر هم بدنش سازوگار نبوده طبیعتا از چرخه حذف می‌شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اضافه کرد: اما در ادبیات سال‌های گذشته این امر تغییر کرده و شما واکسیناسیون را انجام می‌‌دهید، استریل عمل می‌کنید و انسان‌ها را با یک ساختار خاصی بار می‌آورید که طبیعتا این‌ها با آن چارچوب کاملا متفاوت هستند.

پورفتح‌الله یادآور شد: فردی که امروز در حال زندگی است با شخصی که ۷۰۰ سال پیش زندگی می‌کرده کاملا متفاوت است، آن فرد اگر ۷۰۰ سال پیش حجامت را تحمل می‌کرده انجامش به نفع شخص و یک واکسیناسیون بوده که دفاع بدن را بالا می‌برده و کارکردهای خاص خود را داشته اما امروزه این کارکرد خاص را ندارد و نخواهد داشت.


حجامت را برابر طب اسلامی نمی‌دانیم

وی با تاکید مجدد بر اینکه حجامت را برابر طب اسلامی نمی‌دانیم، گفت: حجامت بخشی از تاریخ طب انتقال خون است و اگر هم سند و روایاتی در این زمینه وجود دارد مربوط به استفاده از درمان‌های رایج بوده که ائمه و معصومان در عصر خود استفاده می‌کردند. به هر حال این موضوع ارتباطی با طب اسلامی نداشته و اسناد آن برای ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است.


این امر یک پروتکل جهانی است

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران همچنین در خصوص عدم دریافت خون از انجام دهندگان حجامت، اظهار کرد: این امر یک پروتکل جهانی است. ما در قبال هرگونه ورود تیغ به بدن یک منع موقت از اهدای خون را برای فرد اعمال می‌کنیم چون منشا آن را نمی‌دانیم. اگر فردی عمل جراحی هم انجام بدهد مدتی معافیت از اهدای خون دارد بنابراین این دلیل نیست که جراحی را نباید انجام بدهید یا در شرایط استریل نبوده است.

پور فتح‌الله خاطرنشان کرد: چون منشا را نمی‌دانیم به عنوان احتیاط و پروتکل در دستورالعمل‌های خود فرد را از اهدای خون به طور موقت معاف می‌کنیم، وقتی یک ویروسی وارد بدن می‌شود مدتی طول می‌کشد تا تکثیر پیدا کرده، بدن در برابرش دفاع و پس از آن تست آزمایشگاهی می‌تواند جواب بدهد ما به خاطر اینکه از این دوره عبور کنیم؛ هر مداخله‌ای که انجام بشود را منع می‌کنیم به هر حال این پروتکل برای سلامت گیرندگان خود است و باید رعایت شود.

سازمان انتقال خون

حجامت

چار چوب حجامت