217 Views
2018 May 26technology
img

IMEI گوشی شما منحصربه‌فرد و فقط مختص گوشی شماست که می‌تواند شامل ساخت، مدل و شماره سریال آن باشد.

IME IMEI برگرفته از International Mobile Equipment Identity و به معنای هویت یا شناسه بین‌المللی تجهیزات موبایل می‌باشد، یک شناسهٔ عددی منحصربه‌فرد برای هر گوشی همراه است که آن را از سایر دستگاه‌های مشابه تمییز می‌دهد.یک شمارهٔ استاندارد IMEI رشته‌ای ۱۴ رقمی است با یک رقم ۱۵ اٌم که برای تأیید کل رشته به کار می‌رود همچنین گاهی اوقات رقم ۱۶ اٌمی هم وجود دارد که شامل اطلاعاتی در مورد نرم‌افزار دستگاه است و به نام IMEISV شناخته می‌شود.

از سال ۲۰۰۴ به بعد IMEI به فرمت و قالب خاص AA-BBBBBB-CCCCCC-D در آمد و هم اکنون نیز همین‌گونه استفاده می‌شود. قسمت‌های A و B به عنوان کد تخصیص نوع (TAC) شناخته می‌شوند. این بخش از کد، شرکت سازنده و مدل دستگاه را مشخص می‌کند.به عنوان مثال کد TAC گوشی گوگل پیکسل ۱۶۱۵۰۸-۳۵ درحالی‌که این کد برای آیفون ۶ اس پلاس ۳۳۲۹۰۷-۳۵ است

برخی مدل‌ها دارای چندین کد TAC هستند که این به دلیل وجود فاکتورهای مختلفی مانند محل تولید گوشی، بازبینی و… است. آیفون ۵ سی دارای پنج کد مختلف TAC است. شش رقم C نشان دهندهٔ شماره سریال منحصربه‌فرد دستگاه شماست که توسط سازنده گوشی تعریف می‌شود. بخش D یک رقم چک است که مطابق دستورالعمل‌های مشخص دستگاه کد IMEI را تأیید می‌کند. این عدد روی بسته‌بندی‌ها نمایش داده می‌شود تا از ثبت IMEI های نامعتبر و نادرست جلوگیری شود اما در اصل جزء اصلی از کد نمی‌باشد.

IMEI دستگاه خود را چگونه پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن کد IMEI گوشی خود راه های مختلفی وجود دارد در اینجا شما را با چند روش آشنا می‌کنیم:

روش اول: راه‌حل بین‌المللی آن این است که با گوشی خود کد #۰۶#* را شماره‌گیری کنید، کد بر روی صفحه شما نمایش داده می‌شود.

روش دوم: اگر گوشی اندروید و یا آیفون دارید می‌توانید کد را از قسمت تنظیمات گوشی پیدا کنید. در گوشی‌های آیفون: وارد تنظیمات گوشی شوید در قسمت General روی About ضربه بزنید، کد نمایش داده خواهد شد. Setting > General > About در گوشی‌های اندروید: وارد تنظیمات گوشی شوید گزینه ی “درباره تلفن” را پیدا کنید (این گزینه جزء آخرین گزینه ها در لیست است)، روی آن ضربه زده و سپس گزینه ی “وضعیت” را انتخاب کنید در مرحله بعد روی “اطلاعات IMEI” ضربه بزنید. Setting > About device > Status > IMEI information IMEI

سایر روش ها: اگر از روش‌های فوق نتوانستید IMEI دستگاه خود را پیدا کنید اصلاً نگران نباشید زیرا راه‌های دیگری نیز وجود دارد: ۱- روی جلد و یا بسته‌بندی گوشی خود نگاه کنید کد به‌صورت برچسب روی آن نوشته‌شده است. ۲- اگر باتری گوشی‌تان قابل جابجایی است اغلب زیر باتری به‌صورت برچسبی چسبانده شده است. ۳- در بسیاری از دستگاه‌ها روی بدنه گوشی (پشت گوشی) درج شده است. ۴- در برخی دستگاه‌ها درون سینی سیم‌کارت درج شده است. آیفون ۶ اس جزو این گروه است.

چرا باید IMEI گوشی خود را بدانیم و از آن مراقبت کنیم؟

هدف اصلی این کد گذاری این است که هر دستگاه با شماره شناسایی منحصربه‌فرد خود شناسایی و شناخته شود در عمل این بسیار شبیه به شماره پلاک هر ماشین در صنعت خودروسازی است. شمارهٔ IMEI از شمارهٔ سیم‌کارت شما کاملاً جداست و نمی‌توان آن را تغییر داد زمانی که شما به یک شبکه وصل می‌شوید برای فعال شدن سرویس هر دو عدد ثبت و ضبط می‌شود. شماره تلفن شما اشتراکتان را مشخص می‌کنند مانند مشترکین ایرانسل، همراه اول، رایتل و … درحالی‌که IMEI فقط شناساگر دستگاه شماست. اگر دستگاه شما به دلایلی گم و یا دزدیده شود شما می‌توانید به اپراتورتان (شرکت ارائه‌دهندهٔ سرویسی که از آن استفاده می‌کنید) مراجعه کنید آن‌ها می‌توانند با اضافه کردن یک بلوک به شماره IMEI مانع از استفاده گوشی و اتصال آن به شبکه شوند در واقع گوشی و شماره هر دو را مسدود کنند. اما تغییر کد در بسیاری از مناطق غیرقانونی است.

ردیابی گوشی گم‌شده در همراه اول و ایرانسل

ردیابی گوشی گم‌شده در همراه اول و ایرانسل با امکاناتی که اپراتورهای تلفن همراه در اختیار ما قرار می‌دهند بهتر است قبل از هر چیزی با استفاده از کدهای دستور USSD اپراتورهای همراه اول و ایرانسل را آگاه کنید.

 به خاطر داشته باشید باید قبل از اقدام برای ردیابی، سیم‌کارت خود را مسدود کنید و سیم‌کارت جدید دریافت کنید. دزدان اغلب تلاش می‌کنند شماره‌های تصادفی را به گوشی‌های سرقت شدهٔ خود اعمال کنند تا آن‌ها قابل استفاده کنند به همین دلیل توصیه می‌کنیم هیچ‌گاه کد IMEI گوشی خود را به اشتراک نگذارید، پست نکنید و یا در دسترس افراد قرار ندهید.

. وب‌سایت ها چگونه شما را ردیابی و Track میکنند؟

Tracking یا همان ردیابی‌های در واقع برای اهداف تبلیغاتی و ساخت پروفایل مربوط به فعالیت‌های شما جهت تبلیغات هدفمند صورت می‌گیرد به طور خلاصه این شبکه‌ها با ردیابی کلیه فعالیت‌های شما جزییاتی باور نکردنی در مورد سلایق و ویژگی‌های شخصیتی شما بدست می‌آورند و از آنها در تبلیغات هدفمند آینده علیه خودتان و افراد هم سلیقه با شما استفاده می‌ کنند.

ussd

ردیابی گوشی

IMEI

TAC