69 Views
2017 Dec 24Trainingtechnology
img

من یک آیفون 6 داشته ام ٬  اما اخیرا شروع به خالی کردن باتری کرد و سرعت گوشی بسیار کند شد . قصد خرید یک گوشی را داشتم ، اما بین مدل های مختلف نمی توانستم تصمیم بگیرم. بقیه پیشنهاد خریدن یک آیفون دیگر را به من می دادند ، اما من برای داشتن وقت بیشتر برای تصمیم گیری ، یک باتری جدید برای گوشی خود خریدم و منتظر ماندم . این هفته اپل ، تایید کرد که سیستم عامل گوشی های قدیمی تر خود را ، کند کرده است! به دلیل اینکه باتری این گوشی با گذر زمان و در اثر کار کرد زیاد ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی بشود و اپل با کند تر کردن کار سیستم عامل ، قصد داشت از این خرابی جلوگیری کند .  


مردم این اقدام اپل را کاملا به دلیل این می دانستند که ، شرکت قصد دارد تا کاربران را مجبور به خریداری گوشی های جدید این شرکت بکنند ، که البته اپل آنرا کاملا تکذیب کرد . با ادامه مقاله همراه باشید تا دلیل را بیابیم...

این خبر چگونه پخش شد !؟ در هفته های اخیر نرم افزار های بنچ مارک افت محسوسی را در رده بندی اپل های خود حس کردند و شکایات زیادی از این گوشی ها را طی چند هفته اخیر از سوی کاربران دریافت کردند. یکی از مقامات نرم افزار بنچ مارک Geekbench اظهار داشت که اکثر شکایات کاربران مربوط به بعد از خریدن باتری جدید است که باز هم مشکلشان حل نمی شود .

اپل در مورد این مشکل چه گفته ؟

اپل در اظهارات اخیر خود گفته که : هدف شرکت ما ، ارائه ی بهترین تجربه ی کار با تلفن همراه به کاربرانمان است ،کارایی باتری هایِ یون لیتیومی ، با گذر زمان و حجم فشار زیاد تکنولوژی ها جدید گوشی ها ، پایین می آید و مقدار شارژ پذیری آنها کم تر می شود تا جایی که ممکن با وجود اینکه باتری شارژ دارد ، اما گوشی شما ناگهان ، خاموش شود . سال گذشته ما قابلیتی برای iPhone 6 ، iPhone 6S ، iPhone SE طراحی کردیم تا در این گونه شرایط اضطراری ، از باتری در مقابل شوک ها محافظت کند و با کم کردن کارایی سیستم عامل و گوشی ، نوسانات و پیک های کاری را از روی باتری بردارد . قصد داریم در آینده برای آیفون 7 نیز ، این قابلیت را فعال کنیم .


چرا اپل از باتری ها یون لیتیم استفاده می کند؟

ساختن باتری های یون لیتیومی ، بسیار آسان است ، اما این گونه باتری ها ، بی ثبات هستند و با پیشرفت بسیار کند خود در طول زمان ، اجازه مانور زیادی را به کاربر نمی دهند . طبق تحقیقات یک شرکت فعال در این زمینه ، بیشتر از 10 سال طول کشیده تا ظرفیت ذخیره سازی این گونه باتری ها 2 برابر شود !

بنظر می رسد استفاده از یک تکنولوژی بهتر در باتری ها ، بهترین راه حل باشد . اما امروزه در بین تمام انواع باتری های دیگر ، باتری با یون لیتیم از مزیت هایی مثل وزن کم ، نگه داری ذخیره ی باتری در طولانی مدت و کارایی بهتر ، برخوردار است که استفاده از آنرا در گوشی ها میسر می کند .

وقتی باتری گوشی های آیفون قدیمی می شود ، چه بر سر آنها می آید ؟

با گذر زمان ، باتری ها کارایی اولیه ، میزان نگه داری شارژ و شارژ شدن مجدد را به خوبی یک باتری تازه ؛ ندارد . اگر شما باتری خود را 500 بار شارژ کرده باشید ، احتمالا حداکثر میزان شارژ دهی آن نسبت به قبل یه میزان 80 درصد است ، که یعنی گوشی شما یک پنجمِ زمان گذشته ، برایتان کار می کند . اگر دمای باتری آیفون شما کم باشد ، ممکن است گوشی شما ناگهان خاموش بشود ! زمانی که پردازشگر موبایل می خواهد اجزای دیگر سخت افزار را راه بیندازد ، از باتری مقدار انرژی بیشتری می خواهد ، اما باتری سرد تر از آن است که این انرژی را به اجزای سخت افزار بدهد ، پس آسان ترین کار را انجام می دهد ؛ دستور خاموش شدن را صادر خواهد کرد !


این قابلیت اپل چگونه کار می کند !؟ ( کاهش میزان عملکرد سخت افزار برای حفظ باتری )

بنا به اظهارات اپل این قابلیت از iOS 10.2.1 وارد سیستم عامل شده که توانایی مدیریت کارکرد اجزای گوشی را برای مقابله با خرابی باتری دارد . این قابلیت عملکرد گوشی را کند می کند تا پردازش کمتری در آن انجام بگیرد تا در زمانی که باتری سرد است یا درصد آن کم است ، از خاموشی گوشی جلوگیری شود . برای این منظور پردازشگر گوشی ، یک کار فشرده و سنگین را انجام نمی دهد و محاسبات خود را با فشار کم اما در زمان طولانی تر انجام می دهد و این دلیلی بر کند شدن گوشی ؛ می باشد .

 این قابلیت برای گوشی های قدیمی یا گوشی هایی با باتری های خراب ، فعال می شود . لازم به ذکر است که بهترین عملکرد باتری در بین دمای 32 تا 92 درجه فارنهایت می باشد .

همچنین این قابلیت دردسر ساز علاوه بر مدل گوشی های ذکر شده در ابتدا ، در آینده قرار است روی دیگر محصولات این شرکت نیز اجرا شود . ( بجز iPad و Mac ) .

چرا نمی توانیم باتری آیفون را عوض کنیم ؟

سیاست های طراحی اپل و همچنین بسیار شرکت دیگر ، این گونه ترجیح دادند که باتری را درون گوشی قرار داده و اجازه ندهند کاربر آنرا عوض کند . طبق گفته ی آنها این کار باعث افزایش طول کارکرد باتری و کوچک تر شدن بدنه ی دستگاه می شود . اگر می خواهید باتری اپل خود را ، خودتان عوض کنید سایت iFixit بیست و پنج مرحله را برای این کار به شما آموزش می دهد . اما خود اپل این کار را با پرداخت 79 دلار ، برایتان انجام خواهد داد که البته گوشی شما از گارانتی شرکت خارج خواهد شد .

اگر باتری آیفون خود را عوض کنید ، قابلیتی که تا کنون در مورد آن حرف می زدیم برایتان غیر فعال می شود ، پس گوشی شما زود و یا حتی ناگهانی خاموش می شود و در حقیقت شما را از خرید باتری تازه ، پشیمان می کند . اما هنوز کاربران معتقدند این کار اپل برای جذب کاربران بسوی محصولات جدید است ! اما این شرکت گفته که : برعکس ؛ قصد ما افزایش طول عمر گوشی قدیمی شما است .

بهر حال اپل تا کنون ، راه حل بهتری را برای این مشکلات ارائه نکرده ، اما اظهار داشته که این مشکلات ؛  به طول نخواهد انجامید ، آیا یک نوع باتری جدید در راه است ؟ یا حتی یک نرم افزار کند کننده ی قوی تر ؟!


آیفون

اپل

Apple

iPhone