58 Views
2018 Jan 11Newstechnology
img

این روزها تلويزيون های Roku و حتی تلويزيون های اندروید در نمایشگاه CES لاس وگاس یکه تازی می کنند.

یک سال پیش در لاس وگاس، آمازون و برخی از شرکای تولید کننده تلویزیونی آن، از اولین تلویزیون Fire TV Edition رونمایی کردند. این تلوزیون ها برای رقابت با تعداد روزافزون تلویزیون هایی که با سیستم عامل Roku به بازار عرضه می شدند طراحی شده بودند. تلویزیون های Roku در همه جا هستند، و یکه تازی شرکت های تولیدکننده آنها (مانند TCL و Hisense) روز به روز در حال افزایش است.تلویزیون های Fire TV Edition در واقع تلاشی برای تضعیف بازار Roku و گسترش سهم آمازون در بازار دستگاه های پخش کننده مانند Fire TV و Fire TV Stick بودند. سریعترین روش برای جذب مصرف کنندگان به Prime Video این است که شرکت ها در قالب نرم افزار مرکزی تلویزیون فعالیت کنند. تلوزیون های Fire TV Edition قیمت بالایی داشتند و طور مداوم در صفحه اصلی آمازون تبلیغ می شدند.

تجربه نرم افزار این تلوزیون ها در اولین استفاده خیلی عالی به نظر می رسید. هر کسی که تا به حال از تلوزیون Fire TV استفاده کرده است فورا با آن احساس راحتی کرده است. آمازون حتی یکسری ویژگی های خاص برای افرادی که مایل به استفاده از سیستم های کابلی قدیمی نیستند طراحی کرده بود از جمله راهنمای استفاده از کانال های تلویزیونی OTA و توانایی مکث برنامه های در حال پخش OTA. پشتیبانی از دستیار صوتی الکسا در ابتدا فقط در کنترل این تلویزیون ها وجود داشت و پس از چند ماه آمازون توانایی کنترل تلویزیون توسط سیستم های Echo موجود در مجاورت دستگاه را به آن اضافه کرد. تنها نقطه ضعف این تلویزیون ها کیفیت تصویرشان بود. نسخه Fire TV Edition در کنار نسل جدیدی از تلویزیون های Roku با کیفیت ویدیویی 4K HDR به بازار عرضه شد.همه انتظار داشتند نسل بعدی تلویزیون های آمازون با ارتقای وسیع نرم افزاری و همچنین معرفی یک پانل تلویزیونی بهتر به بازار عرضه شود. همه چشمشان به آینده بود تا ببینند در نمایشگاه CES 2018 چه چیزی خواهند دید.اما این اتفاق نیافتاده است. تا آنجا که می دانیم، در این دوره نمایشگاه حتی یک تلوزیون مجهز به سیستم عامل Fire TV OS به عنوان نرم افزار مرکزی ارائه نشده است.

بسیاری از تلویزیون های موجود در CES از دستیار صوتی آمازون موسوم به الکسا پشتیبانی می کنند، که به راحتی ارسال فرمان های صوتی و همچنین کنترل هوشمند خانه را برای این دستگاه ها فراهم می کند. رقابت در هر نوبت قابل مشاهده است. تلوزیون های Roku و، به میزان کمتری، تلویزیون های Android هر دو تقریبا سهم یکسانی در رونمایی های مربوط به تلوزیون های ارائه شده در این دوره نمایشگاه را به خود اختصاص داده اند. همین نسبت برای تلویزیون هایی که از Chromecast به عنوان سیستم عامل پیشفرض خود استفاده می کنند نیز وجود دارد. دستیار مجازی گوگل نیز همانند الکسا، در میان بسیاری از مارک های تلویزیونی مختلف مانند سری ال جی به چشم می خورد.حداقل الکسا در CES به حد کافی جولان می دهد

تنها یک سال پس از اولین حضور Fire TV OS در بازار برای مبارزه آمازون با Roku، دیگر اثری از آن در تلوزیون ها باقی نمانده است. این ممکن است به این دلیل باشد که توسعه تلوزیون های نسل بعدی Fire TV زمان بیشتری را نسبت به آنچه همه پیش بینی کرده بودند می طلبد و این کار در یک سال امکان پذیر نبوده است. یا شاید هم برای شرکت آمازون واقعا زیاد مهم نباشد که این تلوزیون ها را در CES رونمایی کند. بالاخره باید یک خبرهایی باشد. چون اخیرا AFTVnews گزارش کرده است که در برخی از کدهای آمازون به تلویزیون های نسل دومی آمازون اشاره شده است.

به هر حال به نظر می رسد که آمازون برنامه ای برای رونمایی از تلوزیون های جدیدش در CES 2018 ندارد.


CES

Roku

Fire TV

آمازون

تلويزيون

الکسا