388 Views
2017 Dec 17Trainingtechnology
img

لپ تاپ من دیگر کار نمی کند چگونه می توانم اطلاعات شخصی خودم را برای همیشه پاک کنم؟

اگر دارید از یک کامپیوتر یا لپ تاپ قدیمی استفاده می کنید و قصد دارید سیستم دیگری تهیه کنید، باید هارد خود را بردارید یا آن را از بین ببرید تا از اطلاعاتتان محافظت کنید. هکرها می توانند اطلاعات حساس شخصی، پزشکی و مالی را از هاردها بازیابی کنند.

فروش دستگاه های کهنه برای اوراق کردن قطعات هم خطرناک است چون اگر شما قبل از فروش همه اطلاعات خود را به درستی پاک نکنید، بسته به اطلاعات ذخیره شده در آن، می توانید در معرض خطرات مالی باشید.

اگر خریدار لپ تاپ کهنه شما پس از تعویض مادربورد اطلاعات موجود در هارد دیسک را بخواند در معرض دسترسی هکر به اطلاعات شخصی خودتان خواهید بود، مگر اینکه آن اطلاعات را با رمز عبور غیر قابل هک رمزگذاری کنید.

از آنجا که لپ تاپ شما بوت (راه اندازی) نمی شود، باید کاری را انجام دهید که یک هکر یا تعمیرکار انجام می دهد: هارد دیسک خود را از لپ تاپ جدا کنید. با این حال، اگر می خواهید اطلاعاتتان را حذف کنید و هارد دیسک را مجددا نصب کنید، به یک کامپیوتر دیگر یا یک ابزار پاک کننده برای هارد دیسک نیاز دارید.

اگر شما یک دسکتاپ تاور با یک درایو اضافی دارید، می توانید درایو لپ تاپ را با استفاده از کابل های پاور و داده به آن وصل کنید. این یکی از روش های آسان است.

اگر شما یک لپ تاپ دیگر دارید، می توانید هارد را در محفظه هارد دیسک خارجی نصب کنید، سپس آن را با یک پورت USB به کامپیوتر دیگری وصل کنید.

ابزارهای پاک کردن هارد

اگر شما یک کامپیوتر ندارید، می توانید یک پاک کننده هارد دیسک مستقل خریداری کنید. این ساده ترین راه برای پاک کردن هارد دیسک است و شرکت هایی که رایانه های شخصی را اوراق می کنند باید به فکر خرید یکی از این پاک کننده ها باشند. متاسفانه خرید این وسیله برای پاک کردن فقط یک هارد به صرفه نیست. بهترین پاک کننده ای که تاکنون به بازار آمده است دستگاه eRazer Ultra، است که حدود 250 دلار قیمت دارد.

یکی از انواع ارزان تر آن دستگاه نسخه برداری و پاک کننده هارد دیسک StarTech است که 51 دلار قیمت دارد که در سایت آمازون قابل خرید است.


به صورت تئوری، شما می توانید از دستگاه دیگازینگ استفاده کنید که از یک میدان مغناطیسی بسیار قوی برای پاک کردن تمام انواع رسانه های مغناطیسی موجود بر روی دیسک ها و نوارها استفاده می کند. یک نمونه خوب از این نوع دستگاه ها Intimus 20000 است که می توانید آن را به قیمت 35783 دلار یا کمی ارزانتر بخرید!

علیرغم آنچه که در فیلم مشاهده می کنید، شما نمی توانید یک هارد دیسک مدرن را با استفاده از آهنرباهای قوی پاک کنید. حتی یک آهنربای نئودیمیوم 3 اینچی که تقریبا 350 دلار قیمت دارد، هیچ تاثیری روی داده های هارد دیسک ندارد. (توجه داشته باشید: آهنرباهای قوی را از درایوها دور نگه دارید، زیرا ممکن است به هد خواندن/نوشتن هارد آسیب برسانند و هارد را از کار بیاندازند. همچنین به یاد داشته باشید که آهنرباهای نئودیمیوم خطرناک هستند.)

البته، شما می توانید به راحتی هارد دیسک را از بین ببرید، این همان راهی است که برخی از ادارات دولتی ترجیح می دهند.

پاک کننده های الکترونیکی

داده های موجود در یک هارد دیسک را به راحتی می توان در یک رایانه در حال کار پاک کرد. اما اینکه بخواهیم آنها را به طور کامل از هارد پاک کنیم به این راحتی ها نیست. هنگامی که فایل ها را حذف می کنید، سیستم عامل آنها را پاک نمی کند، بلکه فقط آنها را از پوشه خودشان برمیدارد. این کار باعث می شود سکتورهای هارد برای اضافه کردن برنامه های دیگر آزاد شوند بنابراین بسیاری از آنها در نهایت مجددا استفاده خواهند شد. زمانی که این اتفاق بیافتد، هر کسی می تواند با استفاده از یک برنامه بازیابی اطلاعات بخش های داده را در هارد دیسک پیدا کرده و فایل اصلی را بازسازی کند.

اگر واقعا میخواهید فایلها را حذف کنید، باید داده های فایل را بازنویسی کنید تا نتوان آنها را بازیابی کرد. این کار نیاز به چندین مرتبه بازنویسی (بین 3 تا 7 بار) داده دارد که خود به میزان امنیتی که شما احتیاج دارید بستگی دارد.

طیف گسترده ای از برنامه های رایگان پاک کردن فایل وجود دارد، از جمله Heidi Eraser، FreeRaser، DBAN و Disk Wipe. ما Heidi Eraser را پیشنهاد می کنیم که آموزش ویدئویی هم دارد.

حفظ سیستم عامل

پاک کردن کل درایو کار موثری است، اما همچنین باعث می شود کل سیستم عامل و پارتیشن های بازیابی پنهان نیز حذف شوند. این کار در صورتی که شما می خواهید کامپیوتر را بفروشید ممکن است زیاد مفید نباشد. هر چند که خریدار می تواند به راحتی با استفاده از شماره سریال موجود بر روی برچسب پشت دستگاه ویندوز 10 یا ورژن های قبلی ویندوز را نصب کند.

در بسیاری از موارد ساده ترین راه این است که همه فایل های پارتیشن فعال دیسک (C :) را حذف کرده و سپس سیستم عامل را مجددا نصب کنید. این کار باعث می شود تمام داده هایی که برنامه های مختلف در پوشه های خودشان ذخیره کرده اند و احتمالا شما از وجود آنها بی اطلاع هستید حذف شوند. علی الخصوص از این طریق هر فایل ایمیلی که برنامه هایی مانند Windows Live Mail، eM Client و Thunderbird در هارد دیسک شما ذخیره کرده اند نیز به راحتی حذف می شوند.

در مورد شما، یک رویکرد سه مرحله ای می تواند امنیت معقول را بدون هدر رفتن زمان و تلاش بیش از حد برایتان فراهم کند.

اول: درایو را در محفظه خارجی هارد دیسک لپ تاپ قرار دهید، برنامه CCleaner Piriform را اجرا کنید تا فایلهای اینترنتی موقت، فایلهای کش، فایلهای ورودی و سایر فایل های اضافی را حذف کنید. پوشه ریشه (:C) را برای یافتن فایل های hiberfil.sys، pagefile.sys و swapfile.sys بررسی کنید و اگر آنها را پیدا کردید، حذفشان کنید.

دوم: برنامه defragmentation هارد دیسک را اجرا کنید تا فایل های باقی مانده در یک جا جمع شوند.

سوم: از یک برنامه پاک کننده دیسک استفاده کنید تا فضای باقیمانده هارد دیسک را به طور مطمئنی بازنویسی کند.

لپ تاپی نیازمند به تعمیر

یکی از خوانندگان در مورد امنیت اطلاعات شخصی خود، هنگامی که لپ تاپش را برای تعمیر می فرستد پرسیده است. مشکل این است که کسی که هارد دیسک را در اختیار دارد می تواند تمام اطلاعات آن را بخواند، مگر اینکه کل هارد دیسک توسط برنامه هایی از قبیل Windows BitLocker، TrueCrypt و یا یک برنامه مشابه رمزگذاری شده باشد.

البته، شما می توانید فایل های حساس را به صورت جداگانه رمزگذاری کنید، اما بسیاری از افراد این کار را انجام نمی دهند، و هنگامی که اطلاعات شخصی آنها لو برود دیگر خیلی دیر شده است ...

قبل از فرستادن لپ تاپ برای تعمیر باید یک نسخه پشتیبان از اطلاعات آن تهیه کرده و سیستم را رست (reset) کنید، سپس پس از اینکه سیستم خودتان را پس گرفتید از قابلیت "بازگشت به سیستم" (Restore) استفاده کنید.


delete

erase

اطلاعات

امنیت

پاک کردن

حذف فایل

امنیت اطلاعات

تعمیر لپ تاپ

لپ تاپ

هارد

هارد دیسک