78 Views
2018 Jan 21Training
img

همه ی ما به افزایش درآمد فکر می کنیم. یکی از جدیدترین تحقیقاتی که صورت گرفت، با بررسی حدود ۳۰،۰۰۰ حقوق بگیر امریکایی به این نکته رسیدند که تنها ۸ درصد کارکنان از حقوق خود رضایت دارند و حدود ۴۳% کارکنان اقلاً یکبار درخواست افزایش حقوق داشته اند. بسیاری از افراد با اینکه می دانند استحقاق افزایش حقوق دارند اما به دلایل مختلفی مثل خجالت کشیدن، ترس از رو زدن و ناکام شدن و… تقاضای افزایش حقوقشان را مطرح نکرده و یا محل کار خود را ترک کرده و یا با بی رغبتی به کار خود ادامه می دهند. با مهرارقام همراه باشید تا به شما ۵ راهکار ساده برای افزایش حقوق ارائه دهیم:

  • ارزش واقعی خود را بشناسید.

قبل از آنکه درخواست افزایش حقوقی بدهید، یک بررسی کلی انجام بدهید تا ببینید آیا به شما منصفانه حقوق پرداخت می شود و یا خیر. طبیعتاً مدیران به دنبال این هستند که کمترین حقوق ممکن را به کارمندان بدهند، اما اگر تحقیق و بررسی کنید و شواهدی در دست داشته باشید، نظرشان تغییر خواهد کرد. منابع آنلاین بسیاری برای متوسط حقوق هر شغلی در سراسر جهان وجود دارد، پس کمی وقت صرف کنید تا ببینید افرادی با شرایط مشابه شما چقدر حقوق دریافت می کنند و البته حقوقتان را با همکارانتان مقایسه کنید و ببینید که کیا حقوقتان در مقایسه با همکارانتان کم، زیاد و یا متعادل است. اصولاً در تمامی نقاط جهان قانون حمایت از کار، پشتیبان کارکنان است.

  • بدانید که چطور مذاکره کنید.

شاید بسیاری از متخصصان و کارشناسان و حرفه ای های کسب و کارها از مذاکره بترسند، اما حقیقت این است که ارزش مذاکره بی نهایت است. شکست در مذاکره برای حقوق می تواند تأثیر مالی زیادی روی گردش مالی و موجودی کلی شما در تمام طول عمرتان داشته باشد. یادگیری اساس مذاکره آسان است. حواستان باشد چیزی بیشتر از آنکه می خواهید (البته نه خیلی بیشتر) مطرح کنید تا کمی فضا برای چانه زنی باقی بماند. از اینکه با جواب منفی مواجه شوید، نترسید. سعی کنید مهارت های مذاکره ای خود را در رویدادهای ساده تری بسنجید و تقویت کنید.

  • دستاوردهایتان را بنویسید و آنها را به ارزش های حاصل شده از آنها ارتباط دهید.

بجای اینکه خودتان را با همکاران و یا افراد در موقعیت های مشابه از لحاظ دستاوردها و عملکرد مقایسه کنید، لیستی از دستاوردهای خودتان تهیه کنید و نشان دهید که هریک از آن دستاوردها چه ارزش هایی برای شرکت خلق کرده اند. مثلاً به جای اینکه بگویید من طی ۵ سال گذشته بهترین کارشناس فروش شرکت بوده ام بگویید که طی این ۵ سال شما باعث چه مقدار درآمد و یا سودی برای شرکت شده اید، یا برای مثال راهکارهای فروش شما، چند درصد فروش را بهبود بخشیده است. هر قدر که دقیق تر اشاره کنید، به هدف افزایشی حقوقتان نزدیکتر خواهید بود.

  • روی مهارت ها، تخصص ها و مدارکتان متمرکز و تأکید داشته باشید .

شما همچنین درصورتی می توانید ارزش خود و در نهایت حقوقتان را بالا ببرید که بتوانید مهارت ها، تحصیلات و مدارکتان را ارتقاء دهید. بعنوان مثال اگر فردی با لیسانس، به طور متوسط سالی ۲۵ میلیون تومان حقوق دریافت کند، همان فرد با فوق لیسانس بطور میانگین می تواند سالی حدود ۴۰ میلیون تومان دریافت کند، همچنین، می توانید با یادگیری مهارت های جدید و یا کسب مدارج تازه، مرتبط با شغلتان، به هدفتان نزدیکتر شوید. درست است که این روش ممکن است وقت گیر و هزینه بر باشد، اما تأثیر بسزایی روی ارزش شما به عنوان یک کارمند خواهد داشت.

  • در هنر زمان بندی حرفه ای شوید!

زمانیکه درخواست افزایش حقوق می دهید، تلاش کنید تا در هنر و مهارت زمانبندی، حرفه ای شوید. مثلاً، بلافاصله پس از اینکه شرکت با یک چالش و یا خبر بد مواجه می شود، درخواست افزایش حقوق نکنید، یا مثلاً زمانی که رئیستان روی مود خوبی نیست با او درباره ی افزایش حقوق صحبت نکنید. بجای آن، صبرکنید تا زمان تمدید قراردادتان برسد، آخرسال بشود و یا دستاورد خوبی برای شرکت بدست آورید که در تمامی این موقعیت ها رئیستان آمادگی ذهنی بیشتری برای تفکر و پذیرش خواسته ی شما خواهد داشت.

اما چه کارهایی نباید کرد؟ جدا از ۵ توصیه ی داده شده، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید که هنگام درخواست افزایش حقوق، انجامشان ندهید.

  • نیاز شخصی را مطرح نکنید.

بسیاری از کارمندان هنگام درخواست افزایش حقوق، دلایلی مثل افزایش هزینه های زندگی را مطرح می کنند، اما این دلیلی نیست که مدیران را برای افزایش حقوق قانع کند.

  • اولتیماتوم ندهید.

در بیشتر مواقع اولتیماتوم دادن جواب نمی دهد، یعنی اینکه به مدیرتان نگویید اگر حقوق من را افزایش ندهید، استعفا

می دهم، چون بیشتر افراد چنین نمی کنند و اینطور به نظر می رسد که شما هم دارید بلوف می زنید.

  • خودتان را با همکارانتان مقایسه نکنید

برای اینکه حقوقتان را بالا ببرید، سعی نکنید اشتباهات و یا کاستی های همکارانتان نسبت به خودتان را گوشزد کنید، چرا که وجه قشنگی نخواهد داشت.

افزایش حقوق

افزایش درآمد

درخواست افزایش حقوق

حقوق

درآمد