125 Views
2018 Mar 07Newstechnology
img

تماس های ربات گونه در موبایل ها سال هاست که مزاحمت های زیادی برای کاربران ایجاد می کند. احساس می کنیم که در ماه های گذشته تعداد آنها بسیار زیاد شده است، گفته می شود که این تماس ها روزانه تا 4 عدد هم می رسد. برخی از این تماس ها سوژه های کلاهبرداری سودجویان نیز شده اند، که ممکن است روزی شما هم درگیر آنها شوید. روبوکال ها یا تماس های روباتی آنقدر زیاد شده اند که در سال گذشته 375000 شکایت از آنها در آمریکا به کمیسیون تجارت فدرال انجام شد.


این تماس ها چند دسته اند؛ که در ادامه به آنها اشاره می کنیم : 

Robocaller یا تماس ها روباتی : پیام هایی که بصورت خودکار توسط کامپیوتر انجام می شود

spam ها : تماس های ناخواسته که شاید از شما قبلا اجازه گرفته باشند

تماس های تقبلی : یک شخص که وانمود می کند آشنای شما می باشد

در ادامه راهکار هایی برای رهایی از این تماس ها به شما می گوییم: 

راه 1 : تماس آنها را دانه به دانه بلاک کنید!

ممکن است این یک تلاش ناامید کننده باشد، اگر این شماره ها یک شماره ی خاص باشد، می توانید آنرا بلاک کنید و از شر آن راحت شوید اما اگر تعداد تماس های متفاوت شما زیاد است، به گزینه های بعدی توجه کنید.


راه 2 : از اپراتور خود بخواهید این کار را برای شما بکند!

هر اپراتوری در هر کشوری با دریافت هزینه های مخصوص به خود، تماس هایی را که از نوع spam یا روباتی هستند را برای شما غیرفعال می کنند. اما این کار با پرداخت هزینه هایی از سمت شما مقدور است. این هزینه ها معمولا بصورت ماهیانه دریافت می شوند، که با پرداخت آن می توانید لاااقل در آن بازه ی زمانی از این تماس ها راحت شوید.

راه 3 : از اپلیکیشن های موجود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد!

Nomorobo ، RoboKiller و Hiya از جمله برنامه هایی هستند که برای این کار طراحی شده اند،اکثر این برنامه ها نیاز به اشتراک ماهانه (یا سالیانه) دارند. این برنامه ها معمولا کارایی های خوبی دارند، آنها روزانه آپدیت شده و هزاران شماره ی مزاحم جدید را بلاک می کنند. همچنین شما خود می توانید یک لیست سیاه ایجاد کرده و شماره هایی که خود احساس می کنید مزاحم شما هستند را بلاک کنید. اما در هردو سیستم عامل اندروید و iOS باید در تنظیمات گوشی خود، اجازه ی کار را برای چنین برنامه هایی صدور کنید تا سیستم عامل مانع کار آنها نشود. ای برنامه ها در فروشگاه های نرم افزاری همگی قابل دانلود هستند.

راه 4 : یک گوشی بخرید که خود این کار را برای شما انجام بدهد!

برند های سامسونگ و  گوگل در گوشی های جدید خود ( سامسونگ در GALAXY S ها و نوت ها؛ گوگل در Pixel XL ) این گوشی ها خود توانایی تشخیص روبات ها و تماس های مزاحم و بلاک کردن آنها هستند.

راه های زیاد دیگری هم هستند اما به اندازه ی سه راه بالا کارا نیستند. می توانید با مراجعه به تنظیمات گوشی خود، ازتماس تمام شماره ها ، بجزآنهایی که جز Contact List شما هستند خودداری کنید. راه حلِ کمی بی رحمانه ای بنظر می رسد!

روبوکال ها معمولا در منطقه خود عمل می کنند. یعنی تماس های شما معمولا از طرف روبات هایی انجام می شود که در حوالی شما قرار دارند و شما را به گونه ای فریب می دهد که فکر کنید این شماره روبات نبوده و یک نفر از آشنایان شما به شما زنگ زده است!

برنامه هایی که این روبات ها را بلاک می کنند قادر به تشخیص این حقه روبات ها بوده و می توانند آنها را از ادامه ی مزاحمت ها ، بازدارند. 


*** نکته ***

هیچ گاه کارهایی را که ربات ها به شما می گویند انجام ندهید. اگر می گویند شماره ی کارت بانکی خود را وارد کنید یا دکمه های خاصی از گوشی خود را فشار دهید هیچ گاه چنین نکنید. آنها از همین طریق می توانند به اطلاعات گوشی شما دسترسی داشته باشند.

روباتها

spam

robocaller