50 Views
img

فیس بوک تنها شرکتی نیست که اطلاعات زیادی راجع به شما جمع آوری کرده است. بهتر است بدانید گوگل همچنین فعالیت های شما را ردیابی می کند تا از فروش اطلاعات شما برای تبلیغات سودی بدست آورد.


در واقع گوکل اطلاعاتی در مورد اینکه  شما کجا بوده اید، چه چیزی را جستجو کرده اید، چه چیزی تماشا کرده اید و خیلی چیزهای دیگر راجع به شما دارد. در ادامه قصد داریم به نحوه دسترسی به این آرشیوهای گوگل بپردازیم و بگوییم که چطور این اطلاعات را ویرایش کنید و یک نسخه از آن را برای خودتان ذخیره کنید.حتما این روز ها راجع به رسوایی های شبکه اجتماعی فیس  بوک شنیده اید، متاسفانه باید به شما بگوییم کهFacebook تنها شرکتی نیست که اطلاعات زیادی راجع به شما جمع آوری کرده است. بهتر است بدانید گوگل همچنین فعالیت های شما را ردیابی می کند تا از فروشاطلاعات شما برای تبلیغات سودی بدست آورد. در واقع گوکل اطلاعاتی در مورد اینکه شما کجا بوده اید، چه چیزی را جستجو کرده اید، چه چیزی تماشا کرده اید و خیلی چیزهای دیگر راجع به شما دارد. در ادامه در نت نوشت قصد داریم به نحوه دسترسی به این آرشیوهای گوگل بپردازیم و بگوییم که چطور این اطلاعات را ویرایش کنید و یک نسخه از آن را برای خودتان ذخیره کنید.


هر گامی که شما برمی دارید

مکان ها و مسیرهایی را که قبلا توسط نقشه گوگل ردیابی  کرده اید، در صورت عدم رعایت نکردن، در سابقه موقعیت مکانی گوگل ثبت می شود. وقتی تاریخچه موقعیت مکانی خود را باز کردید (برای این کار اینجا را کلیک کنید)، به شما نشان می دهد که حتی در چند سال گذشته در کجا به سر می بردید و یا کجا سفر کرده اید.


برای متوقف کردن ردیابی جغرافیایی شما، به این صفحه بروید و Location History را در حالت خاموش بگذارید.  برای حذف تاریخچه قبلی خود به نقشه بازگردید و روی یکی از نقاط قرمز که نشان دهنده جایی است که شما در آن بوده اید، دوبار کلیک کنید تا مسیری را که جستجو کرده اید، نشان دهد. برای پاک کردن این اطلاعات، یک آیکون سطل زباله در آنجا خواهید دید.


خبر خوب برای کاربران آیفون اینکه گوگل اطلاعات جمع آوری شده از دستگاه های غیر اندرویدی را ذخیره نمی کند.


هر جستجویی که انجام می دهید

از گوگل برای جستجو استفاده می کنید؟ گوگل هر چیزی را که در ابزار جستجوی آن سرچ می کنید، ثبت می کند. برای اثبات این ادعا این صفحه را باز کنید، مشاهده می گردد که تمام سرچ های شما ثبت شده است. برای حذف هر آیتم، روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید. در آنجا، گزینه حذف را خواهید دید.


هر کلمه ای که می گویید

گوگل می خواهد ابزار تشخیص صدا به خوبی کار کند، بنابراین هنگامی که شما می گوئید “OK Google”، این دستور شما را به وضوح می شنود. اگر به این صفحه بروید فعالیت های صوتی خود را که تحت عنوان “Voice & Audio Activity” می باشد را می توانید خاموش کنید. برای دریافت گزینه حذف رکوردهای صوتی نیز، اینجا را کلیک کنید.


اگر از گوگل کروم استفاده می کنید باید بگوییم گوگل دارای پایگاه داده ای است که صفحات وبی که در مرورگر مشاهده کرده اید را ذخیره می کند. برای دیدن آن اینجا را کلیک کنید، و با کلیک کردن بر روی سه نقطه و کلیک رویdelete ، مطالب شخصی را حذف کنید.


برای جلوگیری از جمع آوری فعالیت های کروم، این صفحه را باز کنید و سوئیچ کنار Web & App Activity را خاموش  کنید.


هر کلیپی که تماشا می کنید

از آنجایی که یوتیوب متعلق به گوگل است، مجموعه ای از  هر ویدیویی را که در آن پلتفرم تماشا کرده اید، در گوگل ثبت می گردد. برای دیدن سوابق مشاهدات خود اینجا را کلیک کنید و برای حذف هر یک روی سه نقطه و سپس روی Delete کلیک کنید.


هر اپلیکیشنی که استفاده می کنید

گوگل به اپلیکیشن ها و سرویس ها اجازه می دهد تا به  اکانت های کاربران متصل شوند و همین موضوع ممکن است باعث برداشت اطلاعات شما گردد بنابراین بهتر است بدانید در چه اپلیکیشن هایی با اکانت گوگل خود وارد شده اید. اینجا را کلیک کنید، در صفحه ای که باز می شود با کلیک روی هر اپلیکیشن گزینه Remove Access در اختیار  شما قرار می گیرد بنابراین می توانید این شرکت را از اکانت گوگل خود بردارید.


هر آگهی تبلیغاتی اطلاعاتی در مورد شما خریداری می کند

همیشه تعجب می کنید که چرا آگهی هایی را می بینید که با علائق شما تقریبا یکسان است؟ گوگل مباحثی را که شما دوست دارید به تبلیغ کنندگان می فروشد، اینجا را کلیک کنید. در این صفحه مشاهده می کنید که گوگل لیستی از علائق شما را دسته بندی کرده است. هر کدام را که فکر می کنید نادرست است با کلیک روی X حذف کنید.


دسته بندی لیستی از علائق شما دسته بندی لیستی از علائق شما

در صفحه ای که باز کردید کمی پایین تر روید در اینجا گروه سنی و جنسیت خود را می توانید تغییر دهید زیرا تبلیغ کنندگان معمولا تبلیغات خود را بر اساس گروه های سنی خاص ارسال می کنند. در صورت تمایل نیز می توانید اطلاعات اینجا را حذف کنید، اما بهتر است بدانید در این صورت آگهی هایی را مشاهده خواهید کرد که خیلی به شما ارتباطی ندارد.


در آخر برای بازدید و ویرایش نام، نام مستعار، آدرس ایمیل، شماره تلفن و سایر تنظیماتی که گوگل به حساب کاربری شما متصل کرده است، اینجا را کلیک کنید.


تمام اطلاعات خود در گوگل را دانلود کنید

گوگل یک نسخه از زندگی دیجیتال شما را ذخیره می کند، ممکن است برخی بخواهند آن را نزد خود نگهدارند. باید بگوییم گوگل به شما اجازه می دهد فایل اطلاعات خود را دانلود کنید. البته می توانید انتخاب کنید که کدام برنامه ها را ترجیح می دهید شامل این آرشیو شود ( کدام دسته از اطلاعات را می خواهید). پس به صفحه Google Takeout بروید و فایل اطلاعات خود را دانلود کنید.

gmail

حساب گوگل

حذف دائم اطلاعات