36 Views
2017 Dec 04technology
img

سیستم تشخیص چهره در چین امکان پرداخت ، دسترسی به امکانات و پیگیری مجرمان را فراهم کرده است ؛ اما سوال مهم این است که آیا کشور های دیگر هم از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد یا نه ؟

این برنامه که توسط شرکت استارت آپی ++Face ساخته و توسعه داده شده است ، در حال حاضر در چندین برنامه ی محبوب قابل استفاده است و بالغ بر 120 میلیون نفر از مردم چین از این برنامه بهره میبرند .

با توجه به عملکرد فوق العاده ی سیستم های کامپیوتری در حوزه تشخیص چهره ، این قابلیت در جهت نظارت و گسترش رفاه مردم چین مورد استفاده قرار گرفته است و پلیس این کشور از این ویژگی برای نظارت بر مراکز خدماتی ، فروشگاه ها و بانک ها استفاده میکند .

این برنامه از طرف شرکت AliPay تایید شده است و امکان پرداخت و انتقال وجه از طریق ++Face در این برنامه که توسط 10 درصد از چینی ها استفاده میشود امکان پذیر است . همچنین برنامه ی حمل و نقل Didi برای تشخیص سلامت رانندگان و اطمینان از شایستگی فرد پشت فرمان ، این برنامه را برای مسافران توسعه داده است . ( برای استفاده از آن باید تصویر راننده را اسکن کرد و پس از پردازش توسط برنامه ، اطلاعات مربوط به راننده در اختیار مسافر قرار میگیرد. )

تشخیص چهره تکنولوژی تازه ای نیست و نزدیک به چندین دهه به روش های گوناگون وجود داشته است ، اما در گذر زمان با بهبود و تکامل های مختلف همراه شده است تا به دقت امروزی برسد و امکان معاملات مالی را برای انسان ها فراهم آورد .

نسخه های جدید از هوش مصنوعی تشخیص چهره دارای خطای پردازش نزدیک به صفر هستند و این نوید بخش گسترش هر چه بیشتر این فناوری در آینده است .


شیلا ژانگ ، استادیار دانشگاه پکن که متخصص آموزش و پردازش تصویر است ، میگوید :

بازار تشخیص چهره بسیار وسیع است و امکان پیشرفت زیادی در این حوزه وجود دارد ، از طرفی امنیت چین با توجه به تعداد جمعیت ، بسیار مهم و همچنین دشوار بوده و از همین جهت است که شرکت های زیادی بر روی فناوری تشخیص چهره تمرکز دارند .

از دیگر شرکت هایی که در این حوزه فعالیت دارد ، شرکت Baidu نام دارد که دارای محبوب ترین موتور جستجو در چین است . این شرکت با انجام آزمایشات مختلف شایستگی برنامه خود را اثبات کرده است و در حال حاضر بر روی سیستمی کار میکند که هدف از آن فروش بلیط راه آهن با استفاده از چهره ی افراد است .

همچنین این شرکت بر روی پروژه ای مشترک با دولت چین کار میکند که نتیجه ی آن امکان بازدید از اماکن تاریخی را تنها با پرداخت هزینه ای اولیه در ابتدای سفر برای توریست ها فراهم میسازد .

این شرکت ادعا کرده که می تواند تشخیص چهره را با خطای کمتر از 1 درصد انجام دهد .

در حال حاضر برخی از مجتمع های مسکونی در چین ، تنها با تشخیص چهره اجازه ی دسترسی به منازل را میدهند .

حال باید منتظر بمانیم تا پیشرفت این تکنولوژی را نظاره گر باشیم .


#تشخیص_چهره #چین #تکنولوژی