259 Views
img

    قبل از این که رایانه ی رومیزی یا لپتاپ خود را دور بیندازید، به ارتقای حافظه ی آن فکر کنید. چه رایانه ی شما از دیسک سخت استفاده کند چه از کارت های SSD، احتمالا زمان ارتقای آن فرا رسیده است. کارت های SSD هر سال سریعتر میشوند و تعویض هارد درایو رایانه تان با یک حافظه ی SSD جدید چندان برایتان خرج نمی تراشد، همچنین تعویض آن دردسر زیادی ندارد و تعویض آن تفاوت بزرگی در تجربه ی کاربری شما خواهد گذاشت.


    حافظه های SSD برخلاف دیسک سخت های مکانیکی سنتی ( HDD ) [ که در اکثر رایانه های رومیزی و لپتاپ ها از زمان طلوع کامپیوتر های قابل حمل، استفاده میشود، و از یک قطعه ی مکانیکی روی یک صفحه ی فلزی برای خواندن و نوشتن اطلاعات استفاده میکنند ] جامد بوده و هیچ قسمت متحرکی ندارند.

این ویژگی نه تنها باعث قوی تر و بیصدا شدن این نوع حافظه ها میشود بلکه عمل خواندن و نوشتن اطلاعات را بسیار سریعتر میکند. بستگی به نوع آن ها، میتوانند به طور میانگین سرعت بوت را پنج مرتبه و کپی فایل ها را سه تا چهار مرتبه سریعتر کنند. چون هیچ قطعه ی مکانیکی ای وجود ندارد تا سرعت را پایین بیاورد، همه چیز با سرعت انجام میشود. و چون تکنولوژی در حال پیشرفت است، یک کارت SSD تولید شده ی امروز میتواند دوبرابر سریع تر از یک کارت SSD تولید شده ی چهار سال قبل باشد.
یک کارت HDD سنتی قابل حمل


    البته کارت های SSD معایبی هم دارند، مانند محدودیت در طول عمر و تعداد سیکل های خواندن و نوشتن، اما بسیاری از کارت های مدرن امروزی طوری طراحی و ساخته میشوند که این مشکلات را تا حد امکان کم کنند. با توجه به اینکه سیستم عامل رایانه ی شما تا چه حد به حافظه ی داخلی دسترسی دارد، با تعویض کارت حافظه سرعت سیستم میتواند بسیار بیشتر شود. یعنی یک کامپیوتر کند و پر سروصدا میتواند با یک کارت SSD جدید جان تازه ای بگیرد. اما ابتدا مقداری به تکنولوژی ساخت این کارت ها میپردازیم.


حافظه ی فلش و SSD ها


    کارت های SSD اغلب با تکنولوژی فلش ساخته میشوند ( همچنین با نام NAND نیز شناخته میشوند )، دقیقا مثل حافظه های USB و گوشی های هوشمند. نوع و مشخصات حافظه های فلش بستگی به نوع استفاده از آن ها دارد، بنابراین حافظه های USB و کارت های SSD هردو به عنوان حافظه ی فلش شناخته میشوند. کارت های SSD معمولا از ماژول هایی با کیفیت تر با کارایی بهتر استفاده میشوند تا بهتر بتوانند دستورات کل سیستم عامل را اجرا کنند.


    یک حافظه ی USB ارزان تر است اما به سرعت و کیفیت یک SSD نخواهد بود. گرچه هر دو با یک تکنولوژی ساخته شده اند. اگر برای بوت کردن سیستم عامل از USB استفاده کنید منظور ما را درک خواهید کرد.

  

    کارت های SSD بر اساس فلش در بسیاری از رایانه ها از جمله مک بوک ها در حال استفاده اند. اما از حافظه های HDD بسیار گران ترند. این تفاوت در USB ها یا مموری های کوچک چندان مهم نیست اما وقتی از 512 گیگابایت فضا صحبت میکنیم، این تفاوت بسیار بیشتر میشود. SSD های فلش همیشه انتخاب گران تری هستند اما امروزه قیمت آن ها آن چنان هم دور از انتظار نیست که کاربران عادی نتوانند از پس قیمت آن ها برآیند.


انواع کارت های SSD


    اگر در فکر خرید یک کارت SSD جدید هستید. با انواع کارت ها با فرمت های متفاوت و تکنولوژی ساخت متفاوت مواجه خواهید شد. به عنوان مثال، اگر میخواهید یک رایانه ی قدیمی تر را ارتقا دهید بهترین انتخاب کارتی از نوع SATA خواهد بود. این نوع درگاه در هارد درایو های سنتی و SSD های 2.5 میلی متری استفاده میشود. SATA ها از سال 2003 در دسترس بوده اند بنابراین باید مطمئن شوید که کابل و درایو از آخرین نسخه ی SATA استفاده میکنند، اگر بهترین سرعت را میخواهید SATA III بهترین گزینه است چون دو برابر سریعتر از SATA II و چهار برابر سریعتر از SATA I است.


    درگاه ارتباطی سریعتری نیز به نام PCIe وجود دارد که به قسمت سریعتر سیستم وصل شده و برای عبور از بعضی مشکلاتی که SATA دارد، طراحی شده است. این نوع، اندکی گران تر است و با سیستم های قدیمی تر سازگار نیست. اما سرعت بهتری را به نمایش خواهد گذاشت.

     تاکنون تکنولوژی های ساخت را مورد بررسی قرار دادیم اما انواع کانکتور های فیزیکی هم وجود دارند. مانند : M.2 ( که هم در SATA و هم PCIe وجود دارد ) که اغلب برای درایو های موبایل استفاده میشوند. (گرچه در تمام رایانه های رومیزی و مادربوردهای امروزی هم پیدا خواهند شد. ) همچنین نوع کمتر شناخته شده ی U.2 نیز وجود دارد. امروزه رایانه های میزی از M.2 استفاده میکنند اما سیستم های قدیمی تر از کانکتور های سنتی SATA استفاده میکنند.کارت SSD از نوع M.2    یک نوع حافظه های SSD نیز در بازار موجود هستند که توسط شرکت های Intel و Micron طراحی و ساخته شده اند که 3D XPoint نام دارند. این نوع از حافظه ها از SSD های امروزه سرعت بهتری داشته و از تکنولوژی NAND استفاده میکنند. به لطف بهینه سازی های گوناگون این نوع از حافظه ها، سریعترین نوع در بازار هستند.


ارتقای یک رایانه یا لپتاپ


    در کنار همه ی انواع و اقسام حافظه هایی که تا کنون معرفی کردیم، انتخاب یک SSD برای ارتقای سیستم خود کار ساده ایست، چون شما محدود به تنظیمات و امکانات سیستم خود هستید اما اگر در حال اسمبل سیستمی جدید هستید، مسائل کمی پیچیده خواهند شد. برای ارتقای سیستم موجود کافیست نوع مادربورد سیستم خود را شناسایی کنید آنگاه خواهید فهمید کدام نوع از SSD به خوبی با سیستم شما سازگاری دارد. لپتاپ های قدیمی و تقریبا همه ی رایانه های رومیزی با درایو های 2.5 میلی متری از نوع SATA کار خواهند کرد . لپتاپ های جدید تر از M.2 یا NVMe استفاده میکنند. برای چک کردن این که آیا لپتاپ شما، NVMe را پشتیبانی میکند یا نه بهتر است به سایت کمپانی سازنده مراجعه کنید.

    

    بیشتر رایانه های ساخته شده در چند سال اخیر به خوبی با یک ارتقای SSD کار خواهند کرد، گرچه قاعدتا مراحل انجام کار در لپتاپ ها اندکی پیچیده تر است چون فضا کمتر است و کارت SSD شما باید دقیقا همان اندازه و با همان درگاه های کارت HDD قبلی باشد. البته با کمی جستجو در اینترنت کارت SSD مناسب را خواهید یافت.

در رایانه های رومیزی ممکن است به یک تبدیل نیازی داشته باشید تا بتوانید درگاه 2.5 اینچی کارت SSD را در یک درگاه 3.5 اینچی HDD نصب کنید. اما تهیه ی این تبدیل ها سخت نیست و حتی ممکن است در جعبه ی کارت SSD جدید وجود داشته باشد.


    با فرض اینکه مدل دستگاهی که قصد ارتقای آن را دارید را میدانید، پیدا کردن کارت SSD سازگار چندان پر دردسر نخواهد بود. همچنین ممکن است به کپی اطلاعات از حافظه ی قدیمی به جدید نیاز پیدا کنید مگر آن که بخواهید همه ی اطلاعات را حذف کنید. بسیاری از حافظه ها با نرم افزار هایی عرضه میشوند که به شما کمک خواهند کرد. گرچه گزینه های دیگری هم وجود دارند مثل Easeus Todo Backup Free و Macrium Feflect .


    با وجود انواع و اقسام رایانه های رومیزی و لپتاپ و کارت های SSD در بازار، تعویض درایو ها کار چندان دشواری نیست و برای این کار به دانش فنی زیادی نیاز نخواهید داشت. بسیاری از مقالات و ویدیو ها در اینترنت وجود دارند که با کمک آن ها میتوانید این کار را انجام دهید.

اغلب، مسئله ی اصلی بیرون آوردن درایو قدیمی، جایگذاری درایو جدید و انجام کارهای نرم افزاری از جمله کپی و بازیابی اطلاعات است. قسمت سخت در حقیقت تحقیقات درباره ی نوع مادربورد سیستم و انتخاب کارت حافظه ی درست است.


    توجه اصلی ما در این مقاله این بود که بگوییم تعویض یک هارد درایو با یک SSD مناسب چه تفاوتی میتواند در عملکرد رایانه شما بوجود آورد. سیستم هایی با سن حدود پنج سال بهترین گزینه برای ارتقا هستند زیرا سیستم های قدیمی تر امکان دارد نتوانند خود را با سرعت بالای SSD جدید تطبیق دهند. حتی میتوانید کنسول های بازی خود را نیز با یک SSD جدید نونوار کنید.


SSD

computer

بروزرسانی

کارت حافظه