50 Views
2018 Jan 18Newstechnology
img

هوندا کانسپت های رباتیک 3E خود را به نمایشگاه CES 2018 در لاس وگاس برده است. این ربات های آزمایشی به منظور کمک به افراد در انواع زمینه های مختلف طراحی شده اند. در واقع طراحی این ربات ها در چارچوب یک رویکرد «دعوت نامه باز» صورت گرفته است، که در این چارچوب از شرکت های دیگر نیز در پروژه 3E برای ساخت «دستگاه های متعددی که قادرند در کنار یکدیگر به عنوان یک سیستم متحد کار کنند و به مردم این امکان را بدهند تا کیفیت زندگی خود را گسترش دهند» دعوت شده است.

دیدگاه 3E شرکت هوندا بر سه اصل استوار است : قدرت بخشیدن (Empowering)، تجربه کردن (Experience) و یکدلی (Empathy). کانسپت هایی که هوندا در نمایشگاه CES رونمایی کرده است نشان دهنده نحوه نگرش شرکت به سیستم های آینده است. نگرش شرکت به این ربات ها تنها این نیست که ربات ها فقط به مردم در مسائل روزمره کمک کنند بلکه این ربات ها بایستی بتوانند از تعاملات خودشان با مردم برای بهبود عملکردشان استفاده کرده و رفته رفته کارایی بیشتری در زندگی انسان ها داشته باشند. هوندا می خواهد شرکای خود در این صنعت را در این دیدگاه شریک کند و آنها را متقاعد کند که به جای ربات های مستقل به تولید سیستم های مشترک بپردازند.رهبری قسمت Empower ربات ها بر عهده یک خودران مستقل است که توسط Honda R&D Americas طراحی شده است و 3E-D18 نام دارد. این خودران به عنوان یک وسیله نقلیه تفریحی اسپورت طراحی نشده است بلکه برای کمک به نیروی کار است و شامل تعدادی ابزار قابل اتصال است که برای کارهای مختلف می توان از آن ها استفاده کرد، از جمله ابزار چند منظوره راه آهن، بازوی حفاری و یا بازوی جمع کننده میوه و سبزیجات و همچنین یک پکیج کامل رباتیک می توان آن را در بالای این خودران نصب کرد.

این کانسپت خودران رباتیک بر پایه شاسی ATV هوندا طراحی شده است، اما مجهز به سیستم «چهار چرخ متحرک» است. چرخ های این خودران از نوع انعطافی (بدون هوا) هستند. باتری های این خودران را می توان در وسیله نقلیه شارژ کرد و یا از جایشان خارج کرده و در بخش مرکزی شارژ کرد.

خودران 3E-D18 قدرت مانور بالایی داشته و می توان از آن در انواع عملیات مختلف از جمله جستجو و نجات، یا آتش سوزی و یا ساخت و ساز و کشاورزی استفاده کرد تا حضور انسان در محیط های خطرناک به حداقل برسد. این خودران را می توان همچنین در کارهای روزمره یا وقت گیر که زمان زیادی طول می کشند و برای نیروی کار انسانی خسته کننده هستند مورد استفاده قرار داد.

این خودران می تواند با استفاده از GPS و همچنین سنسورهای دیگری که بر روی آن نصب شده است مسیر خود را بیابد. هوندا در نظر دارد که این خودران طوری ساخته شود که بتواند توسط ساعت هوشمند و یا گوشی هوشمند اپراتور به راحتی قابل کنترل باشد.خودران 3E-B18 کانسپت دیگری است که با وجود اینکه می تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد اما در واقع برای کمک به آسایش مردم طراحی شده است. این خودران یک صندلی چرخدار است که قابلیت اتصال انواع ابزارها را دارد که می توان از آن ها برای موقعیت هایی مانند حمل بار سنگین در فرودگاه و یا پیاده روی شهری استفاده کرد. همچنین می توان این خودران را به سنسورهای AI مجهز کرد تا برای عملیات های خود مختار سازگار شود.

این کانسپت الکتریکی دارای یک صندلی با قابلیت تنظیم ارتفاع است که طراحی شده تا زمانی که غلتک متحرک در سطوح شیبدار بالا یا پایین می رود هم ارتفاع صندلی در سطح معینی حفظ شود. بازوی این کانسپت در یک طرف آن قرار داشته و دکمه های لمسی و کنترل خودران بر روی آن قرار دارند.کانسپت 3E-C18 مسئول بخش Experience این ربات ها است. این کانسپت نشان دهنده یک سیستم است که به همراه کاربر خودش رشد می کند. این کانسپت الکتریکی برای اولین بار در نمایشگاه توکیو در سال گذشته رونمایی شده است.

سطح فوقانی کانسپت C18 از بدنه آن بالا آمده و یک قسمت سایه بان تشکیل می دهد، که فروشندگان خیابانی و یا عرضه کنندگان لوازم جانبی موبایل می توانند از آن برای فروش محصولاتشان استفاده کنند. این کانسپت دارای یک صفحه نمایش بزرگ در قسمت جلویی خود است، و همچنین مغز هوش مصنوعی آن طوری طراحی شده است که بتواند از کاربر خود آموزش ببیند.

سه چرخه الکتریکی هوندا دارای یک رابط کاربری مشابه به تبلت در قسمت عقبش است، اما با این وجود این کانسپت قادر است به صورت خودکار عمل کند.و در نهایت سومین E در این دسته از ربات های هوندا (Empathy) مربوط به یک کانسپت جالب از این شرکت است که ظاهری مانند یک لامپ چرخدار بزرگ دارد و آن را با نام 3E-A18 می شناسیم. این ربات خدماتی مجهز به برخی از ویژگی های AI است تا همانطور که هوندا می گوید «بتواند در عین حال که در فعالیت های انسانی به مردم کمک می کند، همدلی متقابلی نیز با آنها برقرار کند».

این کانسپت با استفاده از یک چرخ منحصر به فرد حرکت کرده و به کمک یک تثبیت کننده تعادل خود را حفظ می کند. این ربات مجهز به طیف وسیعی از شکل های تصویری برای بروز احساسات است تا بتواند از طریق آن با افرادی که با آنها ارتباط دارد تعامل برقرار کند.

این کانسپت به نحوی طراحی شده است تا نیازهای مردم را درک کرده و اطلاعاتی را به صورت آنی برای کمک به آنها ارائه دهد. این قابلیت این کانسپت را برای کار کردن به عنوان راهنمای موزه، مسئول پذیرش هتل، دستیار فروشنده و یا ربات خدمات فرودگاهی مناسب کرده است.


هوندا

ربات

کانسپت

CES

HONDA

2018