208 Views
2018 Feb 02Newstechnology
img


فیس بوک می گوید، پس از چند ماه برجسته کردن بخش خوراک خبری به منظور شخصی کردن این افزونه و جلوگیری از انتشار اخبار جعلی، استفاده کلی از این شبکه اجتماعی تقریبا "50 میلیون ساعت در روز" کاهش یافته است.

این آمار بزرگ و به طور بالقوه ترسناکی برای فیس بوک است چون هدف اصلی این طرح فیس بوک این بود که مردم بیشتر از این شبکه اجتماعی استفاده کنند و تبلیغات موجود در آن بیشتر دیده شوند. اما مارک زوکربرگ، مدیر عامل شرکت، قبلا هشدار داده بود که چنین زمانی ممکن است پیش بیاید. وی استدلال کرده است که در طولانی مدت اجرای این طرح مفید خواهد بود. این شرکت روز قبل گزارش درآمد خود را برای سه ماهه چهارم سال 2017 منتشر کرد.

کاهش میزان استفاده از فیس بوک در منابع دیگری نیز ذکر شده است. اگر چه فیس بوک شاهد افزایش 14 درصدی بازدید کاربران فعال روزانه و ماهانه در سه ماهه چهارم نسبت به سه ماهه سوم بوده است اما در واقع تعداد بازدید های کاربران فعال روزانه اش در آمریکا و کانادا از 185 میلیون به 184 میلیون کاهش یافته و تعداد بازدیدهای کاربران فعال ماهانه اش بدون تغییر در میزان 239 میلیون ثابت مانده است. همانطور که Recode اشاره می کند، در حالی که بازدید از فیس بوک در تمام ابعاد مختلف افزایش یافته است اما اما این افزایش بازدید نسبت نرخ رشد به مراتب کندتری نسب به سال 2015 داشته است:

«کاربران فعال روزانه فیس بوک به 1.4 میلیارد نفر افزایش یافته است. در حالی که این رقم نسبت به سه ماهه گذشته با افزایش 32 میلیون نفری مواجه بوده است که می توان گفت از سال 2015 تا کنون چنین رشد اندکی را تجربه نکرده است.»

زوکربرگ اوایل ماه جاری میلادی در مورد کاهش استفاده از فیس بوک هشدار داده و گفت که این یک اثر پیش بینی شده از تغییرات است. او همچنین نوشت: «اما من انتظار دارم که زمان صرف شده شما در فیس بوک ارزش بیشتری پیدا کند. من اعتقاد دارم که اگر ما کار درست را انجام دهیم، برای جامعه ما و کسب و کار ما در دراز مدت مفید خواهد بود.

زوکربرگ گفت تغییرات در سال 2017 آغاز می شود، اما چند ماه طول می کشد تا این تغییرات در تمام محصولات شرکت دیده شوند.

او در بیانیه ای که دیروز بعداز ظهر منتشر شد گفت: در سال 2018، ما بر این مساله تأکید داریم که فیس بوک فقط سرگرم کننده نباشد، بلکه برای رفاه و خوب بودن مردم و جامعه نیز مفید باشد. ما این کار را با تشویق ایجاد ارتباطات معنی دار میان مردم به جای استفاده غیرمستقیم از محتواها انجام می دهیم ... با تمرکز بر ارتباطات معنی دار، جامعه و کسب و کار ما در بلند مدت قوی تر خواهد شد.

در ماه نوامبر، فیس بوک اعلام کرد که تعهدش به «جلوگیری از سوء استفاده از پلتفرم این شرکت» بر سودآوری آن تأثیر خواهد گذاشت. فیس بوک در سه ماهه آخر سال 2017 خود درآمد 13 میلیارد دلاری و سود 4.3 میلیارد دلاری را کسب کرد. در مدت مشابه در سال گذشته درآمد شرکت 8.8 میلیارد دلار و سود آن 3.6 میلیارد دلار بود. با مقایسه مقادیر و ارقام می توان مشاهده کرد که درآمد و سود شرکت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است اما هنوز هم این افزایش سود نتوانسته است انتظارات سهام داران و سرمایه گذاران را برآورده کند. پیش بینی سهامدارن افزایش 60 درصدی برای سود هر سهم بود که این میزان محقق نشده و تنها 19 درصد افزایش سود را شاهد بودیم. بر اساس پیش بینی های وال استریت ژورنال آمار سالانه فیس بوک برای سال 2017 بایستی افزایش قابل ملاحظه ای میداشت و از ارقام 27.6 میلیارد دلار و 10.2 میلیارد دلار در سال 2016 به 40.6 میلیارد دلار و 15.9 میلیارد دلار می رسید.

فیس بوک

خوراک خبری

کاهش درآمد

facebook

News Feed