263 Views
2017 Dec 17Newstechnology
img

گوگل در کشف سیاره هشتم به ناسا کمک کردیک الگوریتم هوش مصنوعی یک سیاره دیگر را که در کهکشانی به فاصله 2545 سال نوری از ما قرار دارد و در مدار ستاره ای شبیه به زمین در

حال چرخیدن است را یافته است.ناسا اخیرا یک سیستم خورشیدی دیگر را با تعداد سیاره های مشابه با منظومه شمسی شناسایی کرده است و در این هفته خبر از کشف یک سیاره هشتم که در اطراف ستاره کپلر-90 در حال چرخیدن است داده است.

کپلر-90 شبیه به خورشید است و فاصله چندان زیادی هم با خورشید ندارد و در جهت صورت فلکی دراکو و با فاصله 2545 سال نوری از زمین قرار دارد.یک گروه از ستاره شناسان با استفاده از یک "الگوریتم یادگیری ماشین" که به تازگی توسط گوگل معرفی شده است و با کمک داده های جمع آوری شده توسط تلسکوپ فضایی توانستند یک سیاره جدید را که در حول کپلر-90 در حال چرخش است را کشف کنند.

سیاره جدید (که اکنون آن را با نام کپلر-آی 90 می شناسند) یک کره سنگین و داغ است که در هر 14.4 روز یک بار مدار اطراف ستاره خود را طی می کند، به این معنی که یک سال کامل در این سیاره در واقع معادل دو هفته در زمین است.

هنگامی که سیاره از مقابل این ستاره عبور کرد، نقاط کوچکی در روشنایی ستاره قابل مشاهده بود که منجربه شناسایی این سیاره شد.

این نقاط کوچک با الگوریتم جدیدی که توسط گوگل توسعه داده شده است شناسایی شدند. این الگوریتم به رایانه ها اجازه می دهد تا با تجزیه و تحلیل داده های کپلر قابلیت شناسایی سیاره ها را در خود تقویت کنند.اندرو وندربورگ، محقق دوره فوق دکتری در ناسا و استاد دانشگاه تگزاس در شهر آستین، گفت: "سیستم خورشیدی کپلر -90 در واقع همانند یک نسخه کوچک از منظومه شمسی ما است. در این سیستم سیاره های کوچک در بخش های داخلی منظومه و سیارات بزرگ در بخش های خارجی آن قرار دارند، اما همه سیاره ها نسبت به منظومه شمسی بسیار نزدیکتر به یکدیگر قرار گرفته اند."

پل هرتز، مدیر بخش فیزیک-اخترشناسی ناسا در واشنگتن، گفت: "درست همانطور که ما انتظار داشتیم، اکتشافات هیجان انگیزی در داده های ذخیره شده کپلر وجود دارد که منتظر ابزار یا تکنولوژی مناسب برای کشف آنها هستند. این یافته ها نشان می دهد که داده های ما در سال های آینده گنجینه ای برای پژوهشگران نوآور خواهند بود."

کریستوفر شاللو، که یک مهندس نرم افزار ارشد در تیم تحقیقاتی AI گوگل است، کسی بود که برای اولین بار پیشنهاد داد تا از یک شبکه عصبی - یک الگوریتم AI که بر اساس روش انتقال اطلاعات نورون های مغز طراحی شده است – برای تحلیل داده های کپلر استفاده شود.

او پس از یادگیری نجوم، که مانند هر شاخه دیگری از دانش با رشد سریع تکنولوژی جمع آوری داده ها دچار پیشرفت های وسیعی شده است، به کشف سیاره های جدید علاقمند شد.

آقای شاللو گفت: "من در اوقات فراغت خودم به جستجو برای یافتن سیارات جدید با استفاده از مجموعه داده های بزرگ ثبت شده می پرداختم و در همین هنگام متوجه مأموریت کپلر و مجموعه داده های عظیمی که در مورد آن در دسترس است شدم."

"الگوریتم یادگیری ماشین در شرایطی که اطلاعات زیادی وجود دارد که انسان نمی تواند به تنهایی در آن جستجو کند واقعا مفید است."

متاسفانه - حداقل اگر شما امیدوار باشید که بشریت وجود موجودات فضایی را اثبات کند - طبق گفته ناسا، دیگر سیستم های سیاره ای احتمالا در این مورد شانس بیشتری نسبت به کپلر-90 دارند.سیاره جدید حدودا 30 درصد بزرگتر از زمین است و به ستاره اش خیلی نزدیک است و انتظار می رود که این سیاره به همان اندازه که سیاره عطارد در منظومه خودمان گرم باشد.

در همین حال دورترین سیاره در سیستم خورشیدی جدید نسبت به ستاره مرکزی این منظومه که کپلر-اچ90 نام دارد فاصله ای مشابه با فاصله زمین با خورشید دارد.

فضاپیمای کپلر یک مجموعه داده بی سابقه برای کشف سیارات جدید در اختیار ما گذاشته است. این فضاپیما پس از نگاهی 4 ساله به یک بخش از فضا، در حال حاضر در ماموریت گسترده تری ایفای نقش می کند و هر 80 روزیک بار میدان دید خودش را تغییر می دهد.


گوگل

ناسا

کپلر

سیاره

کشف

کشف سیاره جدید

منظومه شمسی

ستاره

فضاپیما