36 Views
2017 Dec 29technology
img

در طول 12 ماه گذشته ما شاهد پیشرفت در برنامه های غول نرم افزاری جهان بودیم تا تبدیل به یک رقیب مهم در زمینه فضای ابری شود. این بخش بزرگی از تجارت مایکروسافت است و در سال 2018 ادامه خواهد یافت. ساتیا نادلا، مدیر عامل شرکت مایکروسافت، همچنین اعلام کرد که آینده این شرکت در هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و محاسبات کوانتومی است. ما کارهای اولیه را در تمام این سه حوزه در سال جاری انجام داده ایم، با وجود اینکه محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی هنوز وارد صنعت نشده اند. مایکروسافت ممکن است به آینده خود اشاره کرده و در آینده در فضای ابری موفق شود، اما نتوانسته است که در طول سالها بهترین کار را انجام دهد: ویندوز. در سال جاری دو نسخه "Creators" برای ویندوز 10 را به نمایش گذاشت، با تمرکز بر واقعیت افزوده، ایجاد 3D Paint و پیشرفت قلم لمسی. مایکروسافت همچنان در ویندوز 10 ویژگی های جدید را به طور منظم به روز رسانی می کند و به نظر نمی رسد که جانشین ویندوز 10 یعنی  ویندوز 11 به زودی منتشر شود. 

در کنار پیشرفت ها بزرگ در ویندوز، مایکروسافت در سخت افزاری نیز یک سال بزرگ داشت. در اوایل امسال ما لپتاپ مایکروسافت نسخه ی Surface را دیدیم که واقعا شگفت انگیز بود، اما علاوه بر مجموعه Surface، مایکروسافت همچنین Surface Pro و Surface Book را با مدل های جدید عرضه کرد. Surface Book 2 با 15 اینچ بزرگترین تغییر در کنار لپ تاپ Surface است، اما در سال جاری شرکت Surface Studio رایانه شخصی جدیدی از آن مشاهده نشد. Surface تنها سخت افزاری است که مایکروسافت آن را ساخته است. امسال شاهد انتشار کنسول Xbox One X بودیم. کنسول بازی Codenamed Scorpio رقابت خوبی با PS4 Pro در بازی های 4K انجام داده است، اما مایکروسافت هنوز عناوین منحصر به فردی را در اختیار شما قرار می دهد که شما در کنسول های دیگر نمی توانید آن را پیدا کنید. یکی از آن عناوین بزرگ، Battlegrounds Player Unknown است که در سال جاری به عنوان یک کنسول منحصر به فرد در Xbox One عرضه شد. این محبوب ترین بازی سال 2017 است.

ما همچنین معرفی سیستم سخت افزاری Windows Mixed Reality را در سال جاری دیدیم. هدست های  مبتنی بر واقعیت افزوده برای ویندوز 10 هستند و دسترسی به برنامه ها و بازی ها را از فروشگاه ویندوز و یا SteamVR فراهم می کنند. یکی از مزایای بزرگ هدست های واقعیت افزوده ، عدم سنسورهای مورد نیاز در سراسر اتاق است. هدست مایکروسافت مبتنی بر واقعیت افزوده انجام ردیابی اتاق برای شما است، بنابراین شما فقط آنها را به یک لپ تاپ یا کامپیوتر وصل کنید و دستگاه ها آماده اند تا با کمی تنظیم مورد استفاده قرار گیرند. ما تعدادی هدست از Acer، Dell، HP، Lenovo و سامسونگ دیده ایم و احتمالا در سال آینده مایکروسافت همچنان در این پلتفرم پیشرفت خواهد کرد.

در سال 2017 نیز راه اندازی لپ تاپ های ویندوز 10 مبتنی بر سیستم عامل ARM را دیدیم. این لپ تاپ ها فقط در HP و Asus به طور رسمی معرفی شده اند، اما لپ تاپ ها تا اوایل سال 2018 در دسترس نخواهند بود. لپ تاپ ها توسط پردازنده Snapdragon 835 کوالکام طراحی شده و مایکروسافت از بعضی از لپ تاپ ها با عمر باتری "تمام روزه" امیدوار است. این یک چالش تازه برای سلطه در بازار کامپیوتر است و مایکروسافت یک شبیه ساز برای ویندوز 10 را برای دسترسی به برنامه های دسک تاپ بر روی یک پردازنده ARM ایجاد کرده است. اگر این لپ تاپ ها دارای عمر باتری و عملکرد خوب باشند، این می تواند یک تکنولوژی جالب در سال 2018 برای لپ تاپ های مبتنی بر ویندوز باشد.

Kinect دیگر تولید نمی شود و مایکروسافت نیز در نهایت مرگ ویندوز فون را تایید کرد. در عوض، مایکروسافت در حال حاضر روی برنامه های iOS و اندروید تمرکز می کند و حتی تلاش می کند که این دستگاه های تلفن همراه با ویندوز 10 بهتر کار کنند. این استراتژی است که کاربران زیادی را برای کاربران به ارمغان می آورد و ما امیدواریم که سال آینده آن را ببینیم.

مایکروسافت

واقعیت افزوده

لپ تاپ