63 Views
2018 Apr 09Trainingtechnology
img
امروزه همراه با پیشرفت لحظه ای علم، گاهی چیزهایی می شنویم که شاید باورش کمی دشوار باشد

تصور کنید که شما یک گربه یا موش خانگی دارید که در شب میدرخشد. تصور کنید بجای چراغ خواب از گلدان درخشان کنار اتاق استفاده می کنید. این چیزها کمی عجیب ولی واقعی هستند. دانشمندان با استفاده از ژن جی اف پی که مسئول ایجاد رنگ سبز در عروس های دریایی است، موفق به ایجاد حیوانات و گیاهانی با این خاصیت شدند. با روشن شدن یا "بیان شدن" این ژن در سلول های برگ و همچنین سلول های پوست جانداران، آنها قادر خواهند بود بدرخشند.این درخشش در شب ها جلوه ویژه ای پیدا می کند.همچنین دانشمندان از این ژن به عنوان یک مارکر استفاده می کنند و به وسیله انتقال این ژن قادر خواهند بود سلول های خاصی را در بدن پیگیری کنند. مثلا اگر هدف آنها وارد کردن ژن ضد سرطان به داخل سلول است، ژن جی اف پی را نیز در کنار ژن خود قرار میدهند. روشن شدن قسمت هایی از داخل سلول، به معنی وارد شدن ژن ضد سرطان است.


برای دیدن تصاویر بیشتر می توانید عبارت Green fluorecent protein in animals & plants را جستجو کنید.

سال هاست که علم مهندسی ژنتیک سعی دارد و دستورزی و بکارگیری ژن های موجودات دیگر و ایجاد تغییراتی در آنها به صفات جدید دست پیدا کند.

کاربردهای مهندسی ژنتیک تقریباً نامحدود به نظر می‌رسد. این علم کاربردهای زیادی در علوم پایه، تولیدات صنعتی، کشاورزی و علوم پزشکی دارد. در زمینه علوم پایه، بررسی‌هایی مانند مکانیزمهای همانند سازی DNA و بیان ژنها در پروکاریوتها، یوکاریوتها و ویروسها و همچنین چگونگی ساخته شدن و تغییرات پروتئین‌های داخلی سلول و همچنین مکانیزم ایجاد سرطان از جمله کاربردهای مهندسی ژنتیک است. در زمینه کشاورزی که بستر بسیاری از کاربردهای مهندسی ژنتیک است، تولید گیاهان مقاوم به آفات گیاهی و خشکی، تولید گیاهان پرمحصول و تولید گاوهای دارای شیر و گوشت بیشتر، را می‌توان نام برد؛ و در زمینه کاربردهای پزشکی، تشخیص بیماریهای ارثی، تولید انسولین انسانی، تولید هورمون رشد انسان و... را می‌توان نام برد. در سال‌های اخیر گسترش و توسعهٔ تکنیک‌های سنتز DNA نوترکیب انقلابی را در درمان بسیاری از بیماری‌های انسانی از جمله انواع سرطان‌ها، اغلب بیماری‌های خود ایمنی نظیر دیابت و همچنین تشخیص، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های مادر زادی فراهم آورده‌است.

دستکاری ژنتیکی