61 Views
2018 Apr 11car
img

خودروی برقی یا خودروی الکتریکی که به انگلیسی Electric vehicle نامیده می شوند خودر هایی هستند که که از باتری به‌جای موتور درون‌سوز استفاده می‌کند. در این ماشین‌ها موتور در زیر بدنه قرار دارد. اولین خودروهای برقی در قرن نوزدهم تولید شدند. تولید این‌گونه خودروها با تولید انبوه اتومبیل احتراقی دچار افت شدید گردید. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی با وقوع بحران انرژی و آلودگی های ناشی از آن خودروی برقی مورد توجه قرار گرفت. از سال ۲۰۰۸ میلادی با توجه به پیشرفت باطری ها ، نگرانی‌ها در خصوص قیمت نفت و نیاز به کاهش گازهای گلخانه‌ای تحول اساسی در تولید خودروهای برقی صورت گرفت.


خودرو های برقی چگونه کار میکنند؟

در خودرو های برقی دیگر از موتور درون سوز و همه تجهیزات وابسته به آن خبری نیست و چون دیگر سوختی محترق نمی شود پس دودی هم تولید نمی شود در نتیجه اگزوزی هم در این خودروها دیده نمی شود. مهمترین و حیاتی ترین بخش خودرو های الکتریکی باتری آنها می باشد که رو ز به روز در حال پیشرف و به روز شدن می باشند.باتری ها انرژی لازم جهت به حرکت در آوردن موتور های الکتریکی متصل به چرخ ها را به آنها میدهند.به همین سادگی مانند اسباب بازی ها میتوان یک خودرو را به حرکت در آورد اما برای کنترل قدرت و افزایش دادن و یا کاهش سرعت از کنترل کننده هایی که به پدال متصل می باشند استفاده می کنند.


شرکت های تولید کننده خودرو های تمام برقی

امروزه در بسیاربی از شرکت های خودرو سازی مهمترین دقدقه عقب نماندن از بازار خودرو های برقی مباشد.زیرا فقط تا چند سال دیگر تولیدات خودرو های درون سوز در اروپا ممنوع خواهد شد. در ادامه چند نمونه از خودوهای الکتریکی را به شما دوستان عزیز معرفی میکنم.


TESLA:

این شرکت خودرو ساز یکی از پیشرو های خودروهای برقی می باشد که خودروی الکتریکی مدل S این کمپانی در زمان تولید به عنوان برترین خودروی برقی معرفی شد و مدل X آن که مدل اس یو وی می باشد نیز تولید شده است.این خودرو ها با هر لار شارژ 300 مایل حرکت می کنند.


BMW:

این شرکت خودرو ساز آلمانی که خودرو های لوکس تولید می کند اخیرا با خودرو ی مدا I3 وارد عرصه ی خودروو های تمام برقی شده است .که با ظرفیت سرنشین 5 نفر برای سفر های داخلی و خارجی طراحی شده است.


NISSAN:

خودرو ساز ژاپنی که نامش آشنای همه می باشد و همچنین در زمینه ی خودرو های برقی با خودروو های با کیفیت و مقرون به صرفه ی خود سهم خوبی از بازار خودرو های برقی نیز داشته است. نام خودرو الکتریکی این شرکت نیسان لیف می باشد.


Chevrolet (شورلت)

این برند متعلق به کمپانی آمرکایی جنرال موتورز می باشد که با خودروی BOLT خود پا به این عرصه گذاشته است که با قیمت مناسب و طی مسافت 220 مایل با هر شارژ با شرکت های بزرگی چون تسلا رقابت تنگاتنگی دارد.


Ford:

این شرکت خودرو سازی آمریکایی هم با خودرروی FOCUS ELECTRIC خود که با هر بار شارژ 100 مایل مسافت را طی می کند پا به بازار خودرو های الکتریکی گذاشته است.این خودرو با ظاهری کاملا استاندارد و زیبا تولید شده است.


Volkswagen(فولکس واگن):

خودرو ساز آلمانی با خودور مدل E-GOLF که با هر بار شارژ 80 مایل مسیر طی می کن پا به بازار خودرو های الکترکی می باشد این مدل شبیه به مل های قدیمی فولکس واگن می باشد.


KIA:

شرکت خودرو ساز کره ای که در سالهای اخیر سهم زیادی از بازار ایران را به خود اختصاص داده است.این شرکت با خودروی SOEL EV پا به این عرصه گذاشته است .ظاهر این خودرو کاملا شبیه به دوقولوی خود SOEL می باشد اما این خودرو در زیر کاپوت خود دارای باتری می باشد که با هر بار شارژ 80 مایل مسیر را طی می کند.


این هفت برند خودرو سازی به ترتیب سازنده ی برترین خودرو های تمام الکتیرک می باشند .اما هیچ یک از این خودروها بدون ضمانت شرکت های سازنده ارزشی ندارند .پس قبل از خریداین خودرو ها باید به گارانتی آن توجه ویژه داشته باشیم.

الکتریکی

خودروی الکتریکی