۳۸ بازدید
۱۵ آذر ۱۳۹۶تکنولوژی
تصویر مطالب

فیس بوک در حال تلاش برای رقابت با اسنپ چت و اینستاگرام برای توجه نوجوانان و جوانان است.طبق گزارش شرکت تحقیقاتی آمریکایی eMarketer، کاربران 12 تا 17 ساله فیس بوک تا پایان سال 2017 از 14.5 میلیون نفر به 3.4 میلیون نفر می رسند. آنها اسنپ چت و اینستاگرام را به عنوان بهترین جایگزین های فیس بوک برگزیده اند. رز، خبرنگار اجتماعی14 ساله گفت: "من هیچ دوستی ندارم که از فیس بوک استفاده کند." او همچنین اشاره داشت که این روزها وقتی که یک نوجوان فیس بوک دارد از نطر مردم عجیب است و همه از او می پرسند: "چرا فیس بوک دارید؟" یا "چرا از Instagram استفاده نمی کنید؟" فیس بوک این رفتار ها را مورد بررسی قرار داده است.

به نقل از سایت دانشگاهی news.com.au این گروه از سال 2016 با همکاری کمیسیون امنیت ملی استرالیا به تحقیق و پژوهش پرداخت و نتیجه گرفت که 90 درصد نوجوانان استرالیایی در سن 14 تا 17 سالگی از فیس بوک استفاده می کردند. با این حال، "داشتن یک حساب فیس بوک و استفاده از فیس بوک دو چیز متفاوت است"، آقای دانکن، استادیار رسانه های اجتماعی در گفتگو های خود اشاره دارد که کم تر از 56 درصد از نوجوانان گفتند فیس بوک "حساب اصلی شبکه های اجتماعی" آنها بود. تقریبا 20 درصد اسنپ چت را ترجیح داده و 11 درصد اینستاگرام را ترجیح دادند.

بنابراین، گرچه فیس بوک هنوز هم در میان نوجوانان نسبتا محبوب است اما به تدریج تمایل به استفاده از آن در بین نسل های جدید کم تر شده و به جای فیس بوک که یک شبکه اجتماعی محبوب است، اسنپ چت و اینستاگرام در حال تبدیل شدن به شبکه اجتماعی محبوب هستند. فیس بوک متوجه این مساله شده است. این پلتفرم اینستاگرام را در سال 2012 خریداری کرد. همچنین گزارش داد در سال 2013 سعی در خرید اسنپ چت دارد اما ناموفق بود. یکی از دلایل موفقیت اسنپ چت و اینستاگرام این است که تغییرات جمعیتی اخیر در بین کاربران فیس بوک اتفاق افتاده است. براساس یک مطالعه توسط مرکز تحقیقاتی پیو، 61 درصد از آمریکایی ها در سن 50 تا 64 ساله دارای کاربری فیس بوک هستند. "فیس بوک انعطاف کمتری دارد چون مادر، پدر، عمه و عمو از آن استفاده می کنند. کریس ریدل به نقل از News.com.au گفت: شما این افراد را در اسنپ چت پیدا نخواهید کرد، آنها اکثرا از این شبکه اجتماعی استفاده نمی کنند.


رز، فیس بوک را یک شبکه اجتماعی قدیمی توصیف کرد که توسط افراد بزرگسال و مسن استفاده می شود. او بیان کرد که تعداد کاربران فیس بوک در گروه سنی او ممکن است در آینده افزایش یابند، اما نه به میزان زیادی. او گفت: "نسل های قدیمی تر از فیس بوک استفاده می کنند که باعث شده است نسل جوان فکر کنند که این شبکه اجتماعی قدیمی شده است و برای گروه سنی آنان مناسب نیست." رز گفت: "اسنپ چت و اینستاگرام برای استفاده مرسوم و آسان هستند. "دیگر کسی زیاد درباره فیس بوک صحبت نمی کند، و بسیاری از مردم نمی دانند چگونه از آن استفاده کنند." اسنپ چت به کاربران اجازه می دهد تا عکس های خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند به طوری که فقط برای مدت زمان مشخصی قابل مشاهده باشد. دانکن معتقد است که نوجوانان ذاتا به دنبال آزادی و بی نظمی هستند و به چیزهایی علاقه دارند که این آزادی را برای آنان فراهم کند و اسنپ چت این کار را برای آنان انجام میدهد. در واقع پست ها در فیس بوک باقی می مانند، آنها به صورت خودکار حذف نمی شوند چیزی که خلاف آن در اسنپ چت اتفاق می افتد. او ادامه داد که پلیس از طریق عکس ها و پست های منتشر شده در فیس بوک مانند ضرب و شتم بین دانش آموزان که بین نزدیک ترین و صمیمی ترین دوستان به اشتراک گذاشته می شود می تواند تخلفات را شناسایی کند.

شبکه اجتماعی

محبویت فیس بوک

اسنپ چت

اینستاگرام