۱۴۲۲ بازدید
۱۰ آذر ۱۳۹۶تکنولوژی
تصویر مطالب

فناوری  جهان را تغییر نمی دهد آن را به جریان می اندازد. در سال 2016، الگوریتم ها، شبکه ها و اسلبهای شیشه و فلز که ابزارهای دیجیتالی امروز را تشکیل میدهند تأثیر مستقیم بر زندگی ما را در مواردی بسیار غیر منتظره ای داشتند. از مشکل خبر جعلی فیس بوک تا Galaxy Note7 به معنای واقعی کلمه منفجر شد، این خبر ها گاها خبر خوبی نبود، اما به لطف وعده واقعیت مجازی و اتومبیل های بدون راننده، امیدی وجود دارد. 

در اینجا خبر های برتر فناوری سال 2016 آمده است:


1- جک هدفن 

اپل همیشه با ارائه سالانه آیفون مانند شهاب سنگ شیشه ای به دنیای تلفن همراه برمی گردد، اما آیفون جدید 7 دارای پس لرزه ای است که برای سال ها احساس می شود: حذف جک هدفون

با وجود اینکه استاندارد جهانی  همه دستگاههای موجود در سراسر جهان ارا شامل می شود اما جک 3.5 میلی متری که عمدتا عملکردی ندارد، می تواند اراده اپل برای شکل دادن به آینده را را تقویت کند.


2- مشکل فیس بوک با خبر جعلی


نه، هیلاری کلینتون عادت های شیطانی را انجام نمی دهد، اما در سال جاری زمان زیادی در فیس بوک صرف کرده است. انتشار اخبار جعلی در طول و پس از انتخابات به عنوان یک مشکل جدی ظاهر شد، زیرا ترول های ماهرانه می دانستند که می توانند پول زیادی را از طریق نوشتن خبر جعلی انجام دهند تا همه توطئه ها توسط آن دسته از مردم آمریکا که اعتقاد به رسانه های اصلی را از دست داده اند، به اشتراک گذاشته شوند.


3- انفجار و آتش گرفتن Samsung Galaxy Note7


سامسونگ پس از سالها فعالیت به همراه اپل به عنوان دومین رقیب، در انتظار انتشار Galaxy Note7 خود بود.

توجه داشته باشید که همه چیز بسیار عالی طراحی شده است - طراحی زیبا شیشه ای منحنی، صفحه نمایش با رزولوشن بالا، باتری بزرگ، بهترین دوربین ، مقاومت در برابر آب، اسلات کارت حافظه، جک هدفون و غیره - اما زمانی که فاجعه رخ می دهد.

اندکی پس از شروع به تحسین منتقدان، Note7 دچار یک حادثه بزرگ شد و سامسونگ یک فراخوان جهانی را صادر کرد. جایگزینی  باتری های "امن"  جدید قرار بود چیزهایی را حل کنند، اما آنها  شروع به آتش گرفتن کردند و در نهایت  سامسونگ را به طور کامل متوقف کنند.


4- اتومبیل های بدون راننده که به موتور های خود شتاب می دهند

این سال توسعه ماشین های بدون راننده بود که به موتور های خود شتاب منتقل می کنند. تسلا قول داده بود که Autopilot را به طور کامل در تمام خودرو های اتوماتیک به کار ببندد و اولین شرکت ساخت اتومبیل بود که اتومبیل های بدون راننده را در جاده ها راه اندازی کرد و از پیتسبورگ شروع کرد.

تولید کنندگان خودرو سنتی نیز در این اقدام شرکت کردند. آئودی نشان داد که چگونه پیشرفته تکنولوژی باعث شده تا این شرکت دیترویت را به موقعیت یک قطب تولید کننده تبدیل کند.


5- Snapchat نوار  digital cool را تنظیم می کند

اوان اسپیگل نشان داد که اسنپ چت در جهان یک نرم افزار قدرتمند است که در سال 2016 قابلیت جدید خود را نمایش می دهد.


6. هک گسترده و بزرگ اتفاق می افتاد

متاسفانه هک های بزرگ در سال های اخیر نسبتا رایج شده اند، اما در سال 2016 آنها حتی موجب نگرانی بیشتر هم شده اند. سازمان های مختلف (از جمله ویکی لیکس) توانستند نقاط ضعف ایمیل های کاندیداهای سیاسی را با به صورت دقیق  برای به حداکثر رساندن پوشش رسانه ای ارائه دهند. شاید بدتر از همه، ظهور  Mirai DDoS است که با حملات عظیم به اینترنت آسیب زده است. 


7- افزایش طول پخش مستقیم ویدئو در Facebook Live

کاربران فیسبوک از این پس می‌توانند به جای حداکثر دو ساعت، تا ۴ ساعت در این شبکه اجتماعی به صورت مستقیم ویدیو پخش کنند. نمایش ویدیو بدون کامنت یا نمایش تمام‌صفحه از دیگر ویژگی‌هایی هستند که به فیسبوک لایو اضافه شده‌اند."فیسبوک لایو" (Facebook Live) – امکان پخش مستقیم ویدیو در فیسبوک – دستخوش تغییراتی شده است: پخش تمام‌صفحه، حالت "فقط ویدیو" و افزایش زمان نمایش با آپدیت جدید به این سرویس اضافه می‌شود.


8- اپل در مقابل FBI

سازمان فدرال FBI‌ از اپل خواسته‌ است تا نسخه‌ی‌ iOS را که اسنودن استفاده می‌کرده است ناامن کنند تا آن‌ها بتوانند گذرواژه‌ی ۴-۶ رقمی آن‌ را به دست آورند بدون آن‌که به داده‌های گوشی صدمه‌ای وارد شود.

آقای کوک این حکم دادگاه را غیرقابل قبول خوانده که می‌تواند به آزادی‌ لطمه بزند که وظیفه‌ی حکومت محافظت از آن است. او در ادامه گفته ‌است این کمک به سازمان FBI‌ در بازکردن آیفون به طور پایه‌ای به معنای فراهم‌آوردن در پشتی برای رمزنگاری است؛ که این امر نیز به ناامن‌تر شدن محصولات منجر خواهد شد.


9- هیچ کس نمی خواهد توییتر را بخرد

چند سال قبل آینده ای بسیار روشن در برابر توییتر دیده می شد، مخصوصاً از این جهت که سه سال پیش، زمانی که این شرکت وارد بازار بورس شد و سهامش را به صورت عمومی عرضه کرد، مشتاقان بسیاری در پی خرید سهم های گران قیمتش بودند. شرکتی که چند سال پیش چنین وضعیتی را تجربه می کرد اکنون به نظر می رسد که راهی به جز واگذاری برایش باقی نمانده است. گویی پس از یاهو حالا نوبت به توییتر رسیده تا لقمه ای برای یک کمپانی بزرگتر شود.

10- فیس بوک یک قدرت جهانی می شود

فیس بوک در سال 2016 به طور چشمگیر قدرت گرفته و گاهی اوقات موجب ناراحتی شده است. مسنجر، برنامه پیام رسان فیس بوک، بیش از 1 میلیارد کاربر را گسترش داده است. این شرکت قدرت خود را پشت ویدیوی زنده قرار داده و کاربران فیس بوک را قادر می سازد تا از طریق تلفن های هوشمند خود زندگی خود را پخش کنند و دیدگاه خود را برای واقعیت مجازی نشان می دهد. و این فناوری هوش مصنوعی را عرضه کرد که می توانست عکس ها را به نابینایان توصیف کند. 

خبر های برتر فناوریفناوری در سال 2106اخبار تکنولوژی