28 Views
2017 Dec 28technology
img

بزرگترین دروغی که استیو جابز گفت این بود که " شما همیشه می دانید از آن چگونه استفاده کنید " اپل با این رویکرد ، گوشی های خود را با ابزاری تولید می کرد که بسیار ساده و واضح بودند و هیچ عامل گیج کننده ای درآنها نبود . پس به مرور زمان ، شما فهمیدید چگونه تمام قابلیت های گوشی هایتان را استفاده کنید ، دوربین آنرا با یک لمس باز کنید و از فناوری های آن مثل 3D ، استفاده کنید . 

برداشت این مفهوم از جمله ی بالا ؛ قطعا نادرست است . اپل در آموزش به افراد در چگونگی استفاده از گوشی ها از طریق تبلیغات ، ویدئوهای آموزشی و از طریق خودِ برنامه ها ؛ بسیار موفق بوده اما هیچ کس بطور مادرزاد استفاده از آیفون را بلد نبوده ! هیچ گاه اهمیت نداشت شما نمی توانید از اپل استفاده کنید یا نه ! چرا که در مواقعی که نمی دانستید چکار کنید ، دکمه ی Home را می فشردید و از ابتدا شروع می کردید.این دقیقا شیوه ی یادگیریِ افراد مسن برای استفاده از گوشی ها است. 

اما در سال 2017 اپل ، دکمه ی Home را از آیفون حذف کرد . این تنها شرکتی نیست که این کار را کرد اما قطعا مهمترین شرکت است . در آیفون ایکس چیزی در پایین صفحه جایگزین شده ، درست همان جایی که ناخودآگاه شما دکمه ی Home را لمس می کنید ، یک خط افقی کوچک که باید کار با آن را برای استفاده از آن یاد بگیرید . 

در واقع تکنولوژی های جدید چیز های پیچیده تری را نسبت به سالی که درآن بودیم ، معرفی کردند . یعنی بیشتر شرکت ها کاربران را به این تشویق می کنند که نحوه ی کار با گوشی را خودشان کشف کنند .


بهترین مثال برای تکنولوژی های جایگزین ، دستیار های صوتی هستنند. ( مثل الکسا و سیری در اپل ) اما هر شرکتی که از آنها استفاده می کند یک مشکل دارد ؛ کاربران نمی توانند از آنها استفاده کنند ! آنها خوب می دانند چگونه موزیک پلی کنند ، پیام بفرستند و نرم افزار نصب کنند ، اما نمی دانند چگونه ازاین تکنولوژی ها برای سریعتر شدن کارشان استفاده کنند . اما هدف این دستیاران این است که یک عضو ثابت گوشی همراه شما شوند و همیشه شما از آنها استفاده کنید ، پس باید به کاربران آموزش داد . در اصل کاربران تمایزی بین دو جمله ی " کار نمی کند " و " نمی توانم با آن کار کنم " قائل نمی شوند ، پس بدون آموزش این تکنولوژی ها ؛ وجودشان بی فایده است . تا کنون هیچ شرکتی به این امر توجه نداشت تا اینکه در سال 2017 ، براساس یک مطالعه ی انجام شده ، 70 درصد تکنولوژی ها الکسا ، اصلا استفاده نمی شدند ! حتی زمانی که کاربران نحوه ی کار را با این تکنولوژی ها می دانستند ، تنها 3 درصد احتمال داشت هفته ی بعد نیز از آن استفاده کنند . نتایج در حالت کلی نشان می دادند تنها 14 درصد از کل کاربران از این تکنولوژی ها بطور مفید استفاده می کردند . 

40 سال گذشته ، تمام کامپیوتر های حتی ساده هم ؛ کاملا از آنچه مردم تا قبل از آن دیده بودند متفاوت بود . پس نیاز بود یک برنامه ی آموزشی وسیع برای کاربران تدوین بشود. تمام عناصر دسکتاپ برای مردم بیگانه بودند . آنها نمی خواستند دفترچه یادداشت ساده ی خود را به راحتی کنار بگذارند و با یک غریبه ی تازه وارد کار کنند ! 

با گذرزمان به سمت امروز ، کاربران بیشتر کامپیوتر را درک کردند و شرکت ها تکنولوژی های جدیدتری را عرضه کردند ؛ اما فناوری هایی مثل واقعیت های مجازی ، دستیاران صوتی و ... بنظر می آید نیاز به یک آشنایی بیشتر مثل آنچه 40 سال پیش اتفاق افتاد ؛ دارند . البته ما می توانیم از تکنولوژی های قبل از امروز به خوبی استفاده کنیم چون زندگی ما با استفاده از آنها گره خورده ؛ اما از امروز به بعد ؛ نیاز به آموزش داریم . 


مثلا همه ی ما با صوت و صدا آشنا هستیم و از آن برای ارتباط با دیگران در دنیای واقعی استفاده می کنیم ولی آیا قادریم با دادن یک فرمان صوتی درست به siri از قابلیت های آن به درستی استفاده کنیم ؟ در اکثر موارد ؛ خیر!

اما خبر خوب این است که بطور مثال ، بعد از گذشت چند ماه از کار کردن با آیفون ایکس دیگر کاربران زیادی در عدم استفاده از دکمه یHome از خود مشکل نشان ندادند . با صفحه نمایش های بزرگتر کنار آمدند ، بدون اینکه بدانند چرا اینقدر بزرگ هستند.شرکت ها با اجازه دادن به کاربر در کشف نحوه ی استفاده از فناوری های جدید ، باعث شدند اکثر کابران و البته با مرور زمان ؛ خودشان یاد بگیرند با تکنولوژی جدید آشنا بشوند . شاید تکنولوژی و فناوری در آینده آنقدر سریع رشد کند که آموزش همگانی آنها ، به کاری غیرممکن تبدیل بشود.