100 Views
2018 Jan 08Newstechnology
img

آقای Jez San مدیر عامل شرکت Funfair Technologies، از تحلیلگران و چهره های سرشناس حوزه بلاکچین می باشد. وی همچنین به عنوان یکی از پیشگامان حوزه بازی های سه بعدیِ هم زمان (Real Time) نیز شناخته می شود

لازم به ذکر است که تمام مطالب این مقاله از زبان و از مصاحبه اختصاصی وی با وب سایت Coindesk آورده شده است؛ وب سایت کوین ایران نیز هیچ مسئولیتی را در قبال پیش بینی ها و پیشنهادهای مطرح شده در این مصاحبه متعهد نمی شود.

سال 2017 از نظر Jez San

به عنوان یک سرمایه گذار کهنه کار که از مدت ها پیش در بیت‌کوین و دیگر رمزارزها سرمایه گذاری کرده ام، به نظرم سال 2017 سالی با شکوه و قابل توجه بود. ولی به یاد داشته باشید که این تازه شروعی بود برای خبرها و پیشرفت های بزرگ تر در این حوزه است.

ارزیابی های مثبتی اخیرا از رمزارزها در اخبار و دیگرمنابع انجام شده است؛ از دیدگاه San نمی توان کتمان کرد که این رمزارزها آن طور که باید و شاید نیازهای کاربران را برطرف می کنند. به طور مثال کارمزدهای بالای تراکنش های بیت‌کوین و سرعت تایید بسیار پایین آنها را در نظر بگیرید؛ این موضوع مانع پرداخت بسیاری از تراکنش های معمول و روزمره با آن شده است. این موضوع وقتی نمود بیشتری پیدا می کند که کارمزد خرید یک قهوه با بیت‌کوین به اندازه کارمزد ارسال 100،000 دلار به شخص دیگری می باشد.

راه حل های مختلفی چون شبکه لایتنینگ (Lightning Network) نیز که برای مقیاس‌پذیری بیت‌کوین ارائه شده اند، تا به حال ناکام مانده‌اند. (هر چند در چند روز اخیر آزمایش های موفقی از لایتنینگ در شبکه اصلی بیت‌کوین با موفقیت به ثمر رسیده است)

با وجود این مشکلات، San عقیده دارد که بیت‌کوین بیشتر به عنوان یک دارایی دیجیتال با ارزش شناخته می شود تا یک ارز. بسیاری معتقدند که این ویژگی، آینده آن را به خطر می اندازد. ولی با نگاهی به سیر تصاعدی قیمت بیت‌کوین می توان نتیجه گرفت که با وجود تمام این نگرانی ها، بیت‌کوین باز هم برای سرمایه گذاران جذاب است.

پتانسیل ارزهای دیگر

ورود سرمایه‌گذاران جدید و همچنین افزایش تزریق سرمایه توسط طرفداران قدیمی آن، ارزش بیت‌کوین را روز به روز افزایش می‌دهد؛ همچنین توسعه‌دهندگان آن هر روزه در تلاشند تا با ایجاد انشعاب های مختلف و نسخه های جدید، مشکلات این رمزارز را حل کنند؛ ولی من ترجیح می دهم که دارایی خود را در رمزارزهای جایگزین دیگری سرمایه گذاری کنم. رمزارزهایی که بسیار منعطف تر و مقیاس پذیرتر از بیت‌کوین هستند.

راه پیشرفت برای رمزارزهایی چون اتریوم که ساختار بلاکچین آن ها از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند، بسیار فراخ است. به نظر من پتانسیل پیشرفت این رمزارزها بالا است؛ به حدی که ارزش بازار ارزهایی چون بیت‌کوین که صرفا نقش دارایی دیجیتال دارند، در برابر بازار بالقوه آنها، حرفی برای گفتن ندارد. پلتفرم هایی چون اتریوم علاوه بر یک ارز، در اصل بستری برای نرم افزارهای مالی و تجاری غیر متمرکز می‌باشند. به طور مثال اتریوم در نقش یک سیستم عامل برای سیل عظیمی از نرم افزارهای کاربردی غیر متمرکز عمل می کند.

یک مقایسه

از نظر San  بیت‌کوین مانند سیستم عامل DOS است ولی اتریوم را می توان مانند ویندوز و Mac OS X تصور کرد. نمی شود از نقش DOS در پیشرفت رایانه های شخصی به عنوان اولین سیستم‌عامل خانگی چشم پوشی کرد. DOS اولین سیستم‌عامل کامپیوترهای خانگی بود و بخش مهمی از موفقیت صنعت کامپیوترهای خانگی به آن گره خورده است. هیچ ایرادی نمی شود به این سیستم عامل گرفت.

ما و بسیاری از حوره های تکنولوژی با این سیستم عامل بزرگ شدیم؛ ولی با ظهور ویندوز و mac OS بود که کامپیوترهای خانگی مردم پسند و فراگیر شدند. برای کاربران عادی استفاده از DOS بسیار پیچیده بود. برای برنامه نویسان نیز ساخت برنامه بر روی بستر DOS بسیار طاقت فرسا بود؛ به همین دلیل هم بود که برنامه های کمی برای آن عرضه شد. ویندوز و Mac OS کار را برای برنامه نویسان و کاربران بسیار ساده تر کردند.

آنها توانستند مردم عادی و کاربران خانگی را به خود جذب کنند. ذات این سیستم عامل ها نیز به گونه ای طراحی شده بود که بتواند میزبان نرم افزارهای مختلف توسعه داده شده توسط برنامه نویسان باشد.

تمام این مثال ها را گفتم تا بگویم در حال حاضر در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، اتریوم مانند ویندوز و Mac OS عمل کرده و بیت‌کوین نقش DOS را دارد. به همین دلیل اکثر برنامه نویسان برای توسعه نرم افزارهای غیرمتمرکز خود به استفاده از اتریوم روی آورده اند. در حال حاضر هزاران نرم افزار غیر متمرکز بر بستر اتریوم توسعه داده شده است.

بخشی از نرم افزارهای غیرمتمرکز توسعه داده شده بر بروی بستر اتریوم ( یا به اختصار Dapps ) را می توانید در سایت زیر مشاهده کنید:

https://www.stateofthedapps.com

اتریوم

بیتکوین

بلاکچین

کوین ایران

blockchain

coiniran