257 Views
2018 Jan 19Trainingtechnology
img

گوشی های اندروید دارای سخت افزار و ویژگی های بسیار متنوعی هستند ، اما درون تمام آنها سیستم عامل واحدی به نام Android وجود دارد که دارای تنظیماتی است که شما را قادر می سازد تمام قسمت های گوشی خود را مطابق با نیاز های خود ؛ شخصی سازی کنید .در ادامه ی این مقاله 24 مورد از تنظمیات شخصی سازی مهم اندورید را به شما یادآور می شویم اما قبل از ادامه مطلب ، لازم است ذکر کنیم که در تمام گوشی های هوشمند با سیستم عامل اندروید ؛ یک کد برنامه نویسی واحد وجود دارد . اما سازندگان گوشی های هوشمند ، با تغییراتی مطابق با سلیقه ی خود پوسته ی این سیستم عامل را تغییر می دهند . تمامی تنظیمات گفته شده در ادامه ، روی اندروید 8.0 Oreo می باشد . البته اگر نسخه ی اندروید دیگری روی گوشی خود دارید ، با کمی تغییر می توانید باز هم تنظیمات گفته شده در زیر را روی گوشی خود اعمال کنید .  


1 . فونت گوشی را بزرگ کنید

دیگر لازم نیست ، چشم های خود را اذیت کنید تا بتوانید فونت های کوچک گوشی خود را با دقت ببینید . به تنظیمات بروید و Display را انتخاب کنید . به قسمت Font بروید و هرنوع قلم برای گوشی خود می پسندید انتخاب کنید . اندازه ی آنرا نیز می توانید با توجه به قدرت نزدیک بینی خودتان ؛ کم یا زیاد کنید .

2 . مطمئن شوید می توانید گوشی خود را پیدا کنید

نگران گم شدن گوشی تان هستید !؟ برای به حداکثر رساندن شانس خود برای بازیابی گوشی تان بعد از گم شدنش ، مطمئن شوید که سیستم ردیاب داخلی اندروید فعال است . برای اینکار ، به تنظیمات رفته و Security & location را انتخاب کنید . اگر گوشی تان را گم کردید ، با هر مرورگر که به حساب گوگل خود وارد شوید می توانید مکان دقیق گوشی تان را ببینید !

3 . دسترسی سریع به میانبرها در نوتیفیکیشن

با هردو انگشت دست خود ( نه یکی ! ) نوتیفیکیشن گوشی تان را پایین بکشید ، خیلی سریعتر به تنظیماتی مثل WIFI و بلوتوث دسترسی پیدا کردید ! همچنین با لمس بر روی علامت مداد در همان قسمت می توانید تنظیمات دیگری را نیز به این مجموعه اضافه کنید .

4 . کاهش مصرف دیتا

اندروید دارای یک برنامه ی داخلی برای اعمال محدودیت در پس زمینه برای استفاده ی نرم افزار ها از دیتای گوشی است . مثلا مرورگر ها تصاویر را کمتر نشان می دهند و یا ... . برای اینکار تنظیمات را باز کنید و Network & Internet را انتخاب کنید، سپس Data usage و بعد از آن Data Saver را انتخاب کنید.

5 . برنامه های جدید را از ایجاد میانبر ، منع کنید

بطور پیشفرض اگر برنامه ای نصب کنید ، آیکون میانبر آن روی صفحه ی گوشی شما ایجاد می شود . برای غیر فعال کردن این ویژگی ، لمس خود را بر روی بخشی خالی از صفحه نمایش نگه دارید و گزینه افزودن به صفحه نمایش را غیر فعال کنید .

6 . صفحه نمایش را بچرخانید

در داخل یک برنامه می توانید ، جهت گوشی خود را افقی یا عمودی بکنید . اما بعد از خروج ، صفحه اصلی شما با حالت عمودی ظاهر می شود . اگر می خواهد حالت برنامه ، با حالت صفحه اصلی گوشی تان ، یکی شود ، به تنظیمات Display بروید و گزینه ی " بازگشت به صفحه صفحه اصلی با تنظیمات برنامه قبل " را فعال کنید . ( اطمینان حاصل کنید که چرخش صفحه را در گوشی خود قفل نکرده اید )

7 . تلفن خود را بر روی یک صفحه بزرگتر اجرا کنید

شما می توانید گوشی خود را مثل کابل HDMI به هر وسیله ی دیگری که Chromecast دارد متصل کرده و صفحه نمایش بزرگ داشته باشید . برای اینکار گوشی خود را به دستگاه مورد نظرتان متصل کرده و به دنبال گزینه ی Cast بگردید .

8 . تغییرات در دسترسی برنامه ها

هر برنامه چقدر می تواند به اطلاعات گوشی شما دسترسی داشته باشد !؟ می توانید با مراجعه به تنظیمات گوشی خود و قسمت Apps & notifications ، هر دسترسی مربوط به نرم افزار ها را ببینید و آنها را ویرایش کنید . مثلا برنامه Map را از دسترسی به مکانتان منع کنید !!

9 . استفاده از باتری را کنترل کنید

اندروید اپلیکیشن ها را بهینه سازی می کند، به طوری که باتری را زیاد مصرف نکنند. به عنوان مثال، برنامه ایمیل شما هنوز می تواند در پس زمینه اجرا شود، و برای به روزرسانی ها روشن شود . اما این کار کمتر اجرا می شود و با این وجود می توانید برنامه های خاصی را از اجرا شدن در پس زمینه منع کنید ، برای این کار تنظیمات گوشی را باز کرده و گزینه ی Battery را انتخاب کنید . سپس دکمه منو در بالا سمت چپ را انتخاب کنید و بعد از آن بهینه سازی باتری. بعد، لینک بهینه سازی همه برنامه ها را ببینید. در نهایت، یک برنامه را انتخاب کنید و گزینه بهینه سازی را برای آن برنامه ی خاص فعال کنید .

10 . تلفن تان را با صدای خود بیدار کنید

شما برای دسترسی به Google Assistant مجبور نیستید گوشی خود را لمس کنید . برنامه Google را باز کنید، روی دکمه منو (سه خط افقی در پایین سمت راست) لمس کنید و سپس روی تنظیمات و بعد از آن گزینه ی Voice را انتخاب کنید . Voice Match را انتخاب کنید ؛ از الان می توانید ، با صدایی که قبلا برای گوشی تعریف کرده اید ، Google Assistant را صدا بزنید !


11 . حافظه گوشی تان را خالی کنید

اگر شما از Android 7.0 یا بعد از آن استفاده می کنید، می توانید از Smart Storage به این منظور ، استفاده کنید. اگر گوشی شما در حال تلاش برای آزادسازی فضای مموری است،تنظیمات را باز کنید، روی گزینه ی Storage لمس کنید و Smart Storage را روشن کنید. تمام عکس هایی در حساب گوگل شما Sync شده اند ، حذف می شوند .

12 . زمان قفل شدن صفحه را تنظیم کنید

اگر زمای که متنی را می خوانید ، مجبورید به طور مکرر به گوشی خود یادآور شوید که " خاموش نشو ! " ( و یا حتی بلعکس ) به تنظیمات بروید و Display را انتخاب کرده و بعد از آن گزینه ی Advanced را لمس کنید . با رفتن به منو Sleep زمان قفل شدن خودکار گوشی تان را مطابق استفاده خود ؛ تنظیم کنید .

13 . نوتیفیکیشن های برخی مخاطبان خاص را ، شخصی سازی کنید

برای اینکه بلافاصله بفهمید چه کسی به شما پیام داده یا به شما زنگ می زند ، برای هر مخاطب می توانید آهنگ زنگ و اس ام اس ؛ خاصی را تنظیم کنید . به منو تنظیمات بروید و از منوی Phone ringtone option ؛ گزینه ی Sound را انتخاب کنید . با لمس بر روی نام هر مخاطب ، تنظیمات منحصر بفرد او را اعمال کنید

14 . میزان بلندی صداها را ، جداگانه تنظیم کنید

ممکن است بخواهید صدای ضبط شده ی خود را با بلندی صدای موزیک خواننده ی مورد علاقه تان نشنوید ! به تنظیمات رفته و منو Sound را باز کنید . با توجه به این منو می توانید ببینید که برای هر نوع صدا ( موزیک ، زنگ ، آلارم و یا ... ) یک سطح بلندی صدا می توانید تنظیم کنید .

15 . گوشی تان را در خودرو ، راحت باز کنید

در خودرو خودتان نشسته اید و می خواهید بدون دردسر قفل گوشی تان را باز کنید و نگاهی به نقشه بیندازید . به تنظیمات بروید و منو Security & location را انتخاب کنید . از این منو به Smart Lock رفته و در قسمت Trusted device ، نام بلوتوث خودرو خود را وارد کنید . ازین پس می توانید بدون هیچ قفلی گوشی تان در خودرو ؛ به شرط اتصال آن به Bluetooth خودرو ؛ باز کنید .

16 . به طور خودکار WIFI را روشن کنید

اگرچه روشن بودن مداوم WIFI ، باتری شما را تحت تاثیر قرار می دهد اما با رفتن به تنظیمات گوشی و سپس تنظیمات Wi-Fi ، می توانید " روشن کردن خودکار WIFI " را فعال کنید .


17 . اولویت نوتیفیکیشن ها را تعیین کنید

اندروید Oreo همچنین به شما اجازه می دهد تا انواع مختلف نوتیفیکیشن ها را از یک برنامه خاص اولویت بندی کنید. به عنوان مثال، در Gmail، ممکن است انتخاب کنید که یک هشدار پر سر و صدای برای ایمیل های مهم داشته باشید و یا برای ایمیل از طرف دوست مزاحمتان هیچ گونه اعلانی نشنوید ! به تنظیمات بروید و Apps & notifications را باز کنید ، یک برنامه خاص را انتخاب کنید و روی آن لمس کنید . بسته به نرم افزار انتخابی تان ، تنظیمات شخصی سازی مختلفی را می بینید .

18 . به سرعت میان برنامه ها چرخ بزنید!

پرش سریع بین برنامه ها ، شدنی است ! برروی گزینه ی Overview در قسمت navigation bar ، لمس کنید . تمام نرم افزار های باز شده ی اخیر شما را نشان می دهد ، اگر بر روی این گزینه دوبار لمس کنید ، آخرین برنامه ای را که مشغول کار کردن با آن بودید را باز می کند .

19 . تغییر حالت Emoji

به کیبورد گوگل بروید و بر روی تغییر حالت Emoji ، ضربه بزنید . تنظیمات جالبی در این قمست وجود دارد ، حتما آن ها را چک کنید .

20 . اطلاعات اضطراری را ببینید

اگر در خیابان راه می روید و با یک تصادف در پیش روی خود مواجه شوید ، داشتن اطلاعات پزشکی می تواند منجر به نجات جان یک نفر بشود . به تنظیمات گوشی بروید و گزینه ی Users & accounts را انتخاب کنید . بعد از آن گزینه ی Emergency information را انتخاب کنید و اطلاعاتی نظیر آلرژی ها و وضعیت اهداء عضو و همچنین تماس های اضطراری را ببینید.

21 . مکان نما را با ظرافت بیشتری حرکت دهید

با انگشتان بزرگ خود می خواهید ، آدرس دقیق خود را برای راننده ی آنلاینی که درخواست داده اید ، روی نقشه انتخاب کنید !؟ شاید به این دقت ها هم نباشد!اما خیر ؛ اگر گوگل کیبورد دارید ، ازین پس در نرم افزار های مربوط به نقشه ها می توانید از چند دکمه ای که از پیش تعریف می کنید بعنوان 4 جهت استفاده کنید و بوسیله ی آنها در نقشه بالا و پایین بروید .

22. رنگ های گوشی تان را نابود کنید!

به تنظیمات گوشی رفته و گزینه ی Display را انتخاب کنید . به قسمت Colors و بعد از آن به منو Natural, Boosted, or Saturated بروید . در اینجا می توانید ، ترکیب رنگ صفحه نمایش خود را ؛ هر طوری که می خواهید عوض کنید!

23. نوتیفیکیشن ها را عقب بیندازید

برای حذف کردن نوتیفیکیشن از بالای گوشی خود ؛ آنرا به سمت چپ پرتاب می کنید ! اما اگر بخواهید آنرا عقب بیندازید چه می کنید !؟ آنرا به سمت راست پرتاب کنید و روی علامت ِساعتِ ظاهر شده ، لمس کنید . اینجا می توانید 15 دقیقه، 30 دقیقه، 1 ساعت یا 2 ساعت نوتیفیکیشن خود را عقب انداخته و باز به خود یادآوری کنید .

24 . از Cortana کمک بگیرید

هر کس به یک دستیار دیجیتال علاقه دارد . اگر شما دستیار دیجیتال مایکروسافت را به Google Assistant یا Bixby ترجیح می دهید، می توانید Cortana را روی گوشی خود نصب کنید . شما حتی می توانید آن را به عنوان برنامه پیش فرض در هنگامی که Home Button را پایین نگه می دارید ؛ انتخاب کنید . برای این کار ؛ به تنظیمات بروید ، بعد از آن به Apps & notifications رفته به تریب این گزینه ها را دنبال کنید : Advanced, Default apps, Assist & voice input, and Assist app. . تنظیمات مربوط به دستیار جدیدتان را از اینجا ، تغییر دهید !


اندروید

اندروید 8

Android 8

Android Oreo

Android

تنظیمات اندروید