108 Views
2018 Mar 05technology
img

5G نسل بعدی تکنولوژی بی‌سیم است که وعده داده به‌طور قابل‌توجهی سریع‌تر و پاسخگوتر از گذشته است و می‌تواند تغییراتی در زندگی ما - با کاربرد بالقوه در ماشین‌های اتوماتیک بدون راننده و دستگاه‌هایی که با اینترنت کار می‌کنند-  ایجاد ‌کند.
خبر خوب این است که 5G درحال‌توسعه است تا از تبلیغات به واقعیت تبدیل شود. Verizon و AT&T قصد دارند تا سرویس 5G تلفن همراه را امسال راه‌اندازی کنند درحالی‌که T-Mobile و Sprint تلاش می‌کنند سال آینده آن را عرضه کنند  و گوشی سازان و سازندگان تراشه در حال کار کردن بر روی دستگاه‌ها برای عرضه 5G در سال 2019 هستند .
مدیرعامل شرکت Sprint مارسلو کورو وعده داده است که  نخستین شبکه ملی  5G را  اوایل سال 2019 بنا بگذارد. سال جاری گام بزرگی در این مسیر برداشته شد و  قابلیت‌های 5G  در شش شهر ازجمله آتلانتا، شیکاگو و لس‌آنجلس ایجاد شد . هرچند مصرف‌کنندگان Sprint تا زمانی که سرویس 5G  در سال آینده راه‌اندازی نشوند, قادر نیستند به آن دسترسی پیدا کنند.
 AT & T اعلام کرده است که اواخر امسال  گوشی‌های  5G را در چندین بازار ازجمله آتلانتا و دالاس عرضه خواهد کرد. هانس وستبرگ، مدیر فناوری  Verizon، گفت که این شرکت برای اولین بار خدمات 5G را عرضه خواهد کرد اما جزئیات بیشتری ارائه نداد . این شرکت همچنین گفت  5G یک سرویس ثابت است که جایگزین اینترنت خانگی شما  خواهد شد و این کار از ساکرامنتو، کالیفرنیا شروع می‌شود.
ازآنجایی‌که این گوشی‌ها هنوز آماده نیستند، Verizon و AT & T قصد دارند از"pucks"  یا هات اسپات تلفن همراه که سیگنال‌های 5G  را می‌گیرند و Wi-Fi را پخش می‌کنند، به دستگاه‌های شما اتصال اینترنت پرتابل را انتقال دهند.
احتمالاً شما به اولین گوشی‌های 5G علاقه‌مند هستید . اما توجه داشـته باشید که اولین دسته این گوشی‌ها ممکن است مشکلاتی مانند گوشی‌های اولیه 4G داشته باشند .
 ZTE اعلام کرده است که برای جلوگیری از این مشکلات، تست زیرساخت‌ها و دستگاه‌ها موردنیاز است و این تنها راه بهینه‌سازی است . در این رابطه  Verizon نگرانی‌ها را کاهش داد زیرا بریان هیگینز، رئیس   Verizon گفت: " ما چیزهای زیادی از لیدری 4G LTE یاد گرفتیم , یکی از این موارد بهبود زیرساخت‌ها , دستگاه‌ها ,عمر باتری و برنامه‌های موردنیاز برای استفاده از تکنولوژی جدید است."
اینکه 5G چقدر سریع باشد - 10 تا 100 برابر سریع‌تر - در این زمان کاهش قابل‌ملاحظه‌ای دارد . به‌خصوص با امواج رادیویی با فرکانس فوق‌العاده بالا – که سریع‌ترین سرعت بی‌سیم را ارائه می‌دهند – زیرا اغلب دارای برد کوتاهی هستند و به‌راحتی می‌توانند خراب شوند .  T-Mobile و Sprint هر دو قصد دارند از امواج 5G با فرکانس پایین‌تر استفاده کنند که پوشش گسترده‌تری ارائه می‌دهند و احتمال نزول آن به  4G نیز کمتر است.
مسئله دیگر این است که آیا با ارائه 5G قیمت‌ها تغییر خواهد کرد . در این رابطه Sprint اعلام کرده که انتظار دارد 5G به‌عنوان یک سرویس برتر باقیمت بالاتری عرضه شود و شما باید آماده‌باشید برای سرعت بالاتر هزینه اضافی بپردازید .
هیگینز گفت مطمئن نیست مصرف‌کنندگان هزینه بالاتری برای مزایایی که هنوز مشخص نیست , بپردازند و از طرفی شما می‌توانید با تلفن 4G خودتان به‌راحتی کارهایتان را انجام دهید . بااین‌حال ادعاشده که امسال سامسونگ نسل اول  گوشی‌های 5G را عرضه خواهد کرد .


اینترنت پرسرعت

5G

Wi Fi

4G