180 Views
2018 Jan 26Newstechnology
img

هر نسخه ی جدیدِ اندروید ، با خود ویژگی های جدیدی می آورد ، بعضی ها را بلافاصله می پذیریم ولی بعضی دیگر ، بسیار بی سر و صدا می آیند ! ویژگی هایی نیز وجود دارند که نمی دانیم به چه درد می خورند ، اما قطعا به درد بخور هستند . جند ویژگی زیر ؛ ازین گونه ویژگی ها هستند ، آنها را حتما بخوانید :

1- حرکت سریع میان برنامه ها

یکی از جالب ترین ویژگی های اندروید که یا نمی دانید کجاست یا حداقل فراموش کرده اید . این ویژگی از زمان اندروید 7.0 ؛ وارد گوشی ها شده و کمتر کسی از آن استفاده می کند . کلید مربع شکل پایین گوشی خود را فشار دهید ؛ سریعا به آخرین برنامه ای که باز کردید می روید . حتی زمانی که روی صفحه اصلی خود قرار دارید ، با لمس این دکمه به آخرین برنامه ای که با آن کار می کردید ؛ بر خواهید گشت . ( مثل شکل متحرک زیر )

2- Pin کردن برنامه ها

از برنامه هایی خاص زیاد استفاده می کنید ؟! یا به برخی از بازی های گوشی تان علاقه بیشتری دارید ؟ لیست بالای گوشی تان در قسمت نوتیفیکیشن می تواند جای این گونه نرم افزار ها باشد . آیکون نرم افزار را لمس کرده ، بگیرید و در لیست مذکور ؛ رها کنید . ازین پس بدون گشتن دنبال این نرم افزار بدون فوت وقت ؛ آنرا از طریق این لیست ؛ اجرا کنید . 

3- پین کردنِ صفحه 

این یکی از ویژگی های نادیده گرفته شده در سال 2014 نسخه Android Lollipop 5.0 می باشد . این قابلیت به شما امکان می دهد تا یک برنامه یا فرایند خاص را روی صفحه نمایش خود قفل کنید و بدون اینکه لازم باشد قفل گوشی باز شود ، آن برنامه یا فرآِیند , اجرا شود . فرض کنید می خواهید گوشی تان را به رئیستان بدهید و به بیرون از اتاق بروید . در عین حال نمی خواهید قفل گوشی تان رو برای او باز کنید ! 

پین کردن نرم افزاری که رئیستان به آن احتیاج دارد ؛ می تواند بهترین راه حل باشد . برای استفاده از این ویژگی، ابتدا به بخش «تنظیمات صفحه» در تنظیماتِ سیستم خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که فعال است ؛ سپس کلید Overview روی گوشی خود را فشار دهید و آیتم های نمایش داده شده برای تان را ، جایگذاری کنید . 


آیکون دایره ای شکل پایین سمت راست را می بینید ؟! روی آن ضربه بزنید و عملیات pin کردن را انجام بدهید.

4. سفارشی سازی تنظیمات سریع ( Quick Settings ) 

اگر از تنظیمات سریع گوشی خود ( Quick Settings ) زیاد استفاده می کنید ؛ وقت آن رسیده که آنرا مطابق میل خود ، عوض کنید . در این قسمت شما می توانید وای فای ، بلوتوث و یا چیز های دیگری را روشن کنید . اما به این ختم نمی شود . کمی به دنبال کلمه ی  customization یا Expand بگردید . اینجا می توانید تمام کارهایی را که در  Quick Settings می توانید انجام بدهید ؛ ببینید . شما می توانید ، تنظیمات غیرمربوط به سیستم عامل را وارد این قسمت کنید ؛ دستور بدهید که صفحه نمایشتان قفل نشود ، آب و هوا را ببینید و ...

در واقع کارهایی می توانید در این قسمت انجام بدهید ؛ خیلی خیلی زیاد است!

5- نمایش دو تب همزمان در Chrome

حالت Split-screen اندروید چیزی است که به ندرت در شرایط عملی ؛ در گوشی هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد اما شرایط خاصی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید . اگر روی گوشی خود مرورگر Chrome دارید ، آنرا با Split-screen باز کنید و سپس کلید Overview را در دستگاه خود فشار دهید و نگه دارید تا برنامه اجرا بشود . هنگامی که صفحه نمایش شما به دو قسمت تقسیم می شود، نماد منوی overflow را در گوشه سمت راست بالای پنجره قرار بدهید و «انتقال به پنجره دیگر» را انتخاب کنید. این نشانگر؛ صفحه فعلی شما را به طرف دیگر صفحه انتقال می دهد و به شما اجازه می دهد تا در نیمه اول صفحه نمایش چیز دیگری باز کنید. شما حتی می توانید همین کار را با فانتخاب یک لینک در یک طرف صفحه نمایش خود انجام دهید و سپس گزینه ای را انتخاب کنید که این لینک در پنجره ای دیگر باز شود . 


6- تنظمیات مربوط به Do Not Disturb 

هنوز وقتی در جلسه یا سرکار هستید بصورت دستی ویژگی Do Not Disturb  را روشن می کنید ؟! راه حل بهتری نیز وجود دارد .  از زمان اندروید نسخه ی 7.0 ، اندروید راه مناسبی برای انجام این کار برای شما به طور خودکار ایجاد کرده ؛ به این صورت که خود گوشی با تشخیص اینکه شما در چه مکانی هستید ، Do Not Disturb  را برایتان فعال کند ! 

به تنظیمات Do Not Disturb رفته و em up, activate را فعال کنید . با شخصی سازی تنظیمات این قسمت ، خیالتان از بابت گوشی تان در مواقع خاص ؛ راحت باشد . 

7- کانال های Notification

اگر از معدود استفاده کنندگان اندروید Oreo هستید ، حتما باید از این ویژگی استفاده کنید زیرا این یک ویژگی فوق العاده با ارزش است که فوق العاده آسان قابل چشم پوشی است. 

سیستم  کانال های Notification  در اندروید Oreo به شما امکان کنترل دقیق در مورد نحوه و زمان مجاز بودن برنامه ها را  می دهد. این یک گزینه بسیار قدرتمند است . 

اگر Oreo دارید و از این ویژگی استفاده نکردید ؛  هرچه سریعتر آنرا یاد گرفته و از فوایدش استفاده کنید . 

آموزش این قسمت را از طریق این لینک می توانید مشاهده کنید. اندروید

Quick Settings

Chrome

Android

Setting