205 Views
2018 Jan 08car
img


شرکت  NIO که یک تولید کننده خودرو چینی است، آخر همین هفته جاری، از اولین ماشین تولیدی خود، رونمایی خواهد کرد. این خودرو، که یک اس یو وی دو موتوره تمام الکتریکی به نام ES8، است در ابتدای سال جاری در نمایشگاه شانگهای عرضه شد، اما هم اکنون کمپانی NIO، جزئیات کلیدی نهایی مربوط به آن همانند قیمت و برد را منتشر نموده است. ES8، که در سال آینده به مرحله تولید انبوه خواهد رسید، قیمتی معادل 448،000 یوان چینی، برابر با 68،000 دلار خواهد داشت و مدل پایه آن، بردی معادل 355 کیلومتر در ساعت دارد.
قیمت اعلام شده تقریبا معادل نصف قیمت مدل X تسلا در چین است و نکته حائذ اهمیت این است که این قیمت پیش از اعطای یارانه بدان براورد گردیده و با در نظر گرفتن یارانه، هزینه های ES8، حداقل 6،600 دلار دیگر نیز کاهش خواهد یافت. در حالی که کمپانی تسلا چندین سال است که اتومبیل های خود را در چین به فروش میرساند، اما واجد شرایط اخذ یارانه ها نیست چرا که خودروهایش جزو محصولات واردی در نظر گرفته میشوند. این شرکت کالیفرنیایی تولیدکننده خودروهای الکتریکی، در تلاش است تا با محدودیتهایی که توسط دولت چین به منظور پیشرفت شرکتهای بومی، وضع نموده، کنار بیاید. گزارشات اخیر، نشان میدهند که تسلا توانسته نظر مثبت دولت را برای ساخت یک کارخانه در چین جلب کند، در حالی که سایر خودروسازان از تاکتیکهای دیگری نظیر همکاری با  تولید کنندگان چینی به منظور وارد شدن به این بازار بزرگ بهره جسته اند.
مدل ES8 تمام آپشنهایی را که از یک SUV مدرن انتظار میرود دارا میباشد. بدنه و شاسی این خودرو که هر دو آلومینیومی هستند، بر روی یک سیستم تعلیق بادی فعال سوار شده اند. کابین داخلی این خودرو نیز به اندازه کافی جادار است و هفت صندلی مزین شده با چرم را در خود جای داده است. یک صفحه نمایش هوشمند نیز بر روی شیشه جلو به همراه پد شارژ بی سیم در کنسول مرکزی به چشم میخورد.
ES8 دارای دو موتور است که هر یک برای یکی از محورها تعبیه شده اند و در مجموع توان 480 کیلووات معادل حدود 644 اسب بخار را تولید مینمایند.. طبق گفته NIO، ES8 میتواند تنها در 4.4 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد.
علاوه بر این، ES8 دارای یک سیستم کمک راننده پیشرفته است که NIO  پایلوت نامیده میشود. این سیستم، قدرت خود را از ریزتراشه EyeQ4  کمپانی Mobileye میگیرد و در مجموع، از پنج دوربین، 12 سنسور اولتراسونیک و پنج رادار تشکیل شده است. علاوه بر این، ES8  از وجود اپشنهایی مانند کنترل کروز انطباقی، ترمز خودکار اضطراری، هشدار خروج از خط و تشخیص نقطه کور بهره مند میباشد. به لطف به روز رسانی های  over-the-air، احتمالا نسخه های بعدی NIO، از آپشنهای بیشتری برخوردار خواهند بود.
نکته قابل توجه بعدی این است که NIO از برخی ایده های جدید در ES8 استفاده نموده که از جمله آنها میتوان به دستیار هوش مصنوعی این خودرو به نام NOMI اشاره نمود که از تکنولوژی ابر و درون خودرویی برای "تبدیل ES8 به یک همراه سرگرم کننده، سخنگو و هوشمند که می تواند به دستورات شما گوش دهد، با شما صحبت کند و در طول مسیر، در رانندگی به شما کمک نماید استفاده میکند. علاوه بر تمام اینها، این شرکت، یک سیستم تعویض باتری سریع را تعبیه نموده که می-تواند ظرفیت 70 کیلوواتی ES8 را تنها در سه دقیقه تغییر دهد. NIO میگوید که تا سال 2020، 1100 ایستگاه تعویض باطری در سراسر کشور، برای کمک به رانندگان در سفرهای طولانی، ساخته خواهد شد.
به گفته این شرکت، خریداران میتوانند، مشترک سرویس خدمات باتری شوند که شامل «خدمات به روز رسانی باتری همراه با تضمین کیفیت، کمکهای کنار جاده ای، نصب و خدمات شارژ در سراسر کشور است.همچنین کمپانی NIO، خدمات شارژ خانگی و پشتیبان را نیز فراهم میکند که میتواند برد 100 کیلومتر را تنها در 10 دقیقه به باتری اضافه کند. این کمپانی، خودروی ES8 را در عرصه ای به فروش میرساند که مملو از هزاران طرفدار است. گرچه NIO شرکتی نسبتا جدید در عرصه خودروسازی است و از سال 2014، کار خود را آغاز نموده، اما به منظور شرکت در مسابقات خودروهای الکتریکی فرمول E، سریعا برای تولید مدل بعدی خود به نام EP9، که یک ماشین تمام اسپرت الکتریکی سریع و پر سر و صداست دست به کار شده است. این شرکت، که از نظر مالی توسط غول های فن آوری چین نظیر تنسنت و بایدو، حمایت میشود، اخیرا مبلغ  یک میلیارد دلار دیگر را برای انتقال وسایل نقلیه الکتریکی خود به ایالات متحده تا قبل از سال 2020 دریافت نموده است.

تسلا

NIO

خودرو

ماشین